EğitimGündem

Öğretmenler aşı beklerken müjde futbolculara verildi!

Türkiye’de yüz yüze eğitime geçilen 45 günde 28 öğretmenin hayatını kaybetmesi ve futbolculara aşıda öncelik verilmesi ile artan tepkiler üzerine okul öncesi ve ilkokullarda öğretmenler, idareciler ve çalışanlara aşı yapılmaya başlandı. Yine, Covid-19 mücadelesinde kapı kapı vatandaşa yardım götüren vefa gruplarında görev alan lise öğretmenleri de ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenlere aşı çıkmadığı için öncelikli aşılama grubuna giremedi. Halk Eğitim Merkezleri açık olmasına rağmen oradaki öğretmenler de aşıda yok.

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, öğretmenlerin bu koronavirüs yüzünden ölmeleri önlenebilirmiydi? sorusuna verdiği yanıtta;

29 ÖĞRETMEN HAYATINI KAYBETTİ

”Ne yazıkki bu sayı 29’a çıktı. Elbette bu oran aşağıya çekile bilinirdi. ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde yapılan yaygın aşılama sonrasında gerek vaka sayıları, gerek ölüm oranları ve gerekse hastanede yatış oranları yüzde 80-90 aşağı çekilmiş durumda.

AŞI ÖNCELİĞİ

Koronavirüs aşısı açıkça etkisi kanıtlanmıştır, ölüm riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Şimdi sorun burda; Aşının ülke yöneticileri tarafından temin edilip öncelik sırasına göre ülkemizde ki vatandaşlarımıza uygulanması gerekiyordu. Bununla ilgili hatırlarsanız Sağlık Bakanlığı öncelikli olarak önce sağlık çalışanları sonra güvenlik güçleri ve sonrasında ise eğitim çalışanları denmişti. Bakan Koca ilk aşı temini konusunda yaptığı açıklamalarda 50 milyon aşının Çin’den geleceğini ve hatta Türkiye’ye yola çıktığını belirtmişti.

Öğretmenler aşı beklerken yüz yüze eğitim kararı alındı.. Evet, yüz yüze eğitim vazgeçilmezimizdir ama yüz yüze eğitim kararı öncesinde eğitim camiasının aşı olması gerekirdi. Söylenende buydu… Ama, söylenenlerle yapılanlar bir birini tutmadı. Üstelik, önceliğimiz öğretmenler olmasına rağmen, futbolcuların öne çekilmesi, elimizde olan aşıların 150 bin dozunun Libya’ya gönderilmesi ise ayrı bir tartışma konusu…

Madem elimizde Libya’ya gönderebilecek kadar aşılarımız vardı o zaman neden bu aşılar başka yere gönderileceğine öğretmenlerimize yapılmadı. Yada öncelik olarak yapılması gereken aşılar neden futbolculara yapıldı. Eğitim mi önemli yoksa maçlar mı? Bunları kendimize sormamız gerekiyor.

TAKVİMDE YOKLAR

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) ile Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM), ortaokul ve lise öğretmenleri de aşılama grubu içinde yok. LGS ve YKS’ye girecek 8. sınıf ile 12. sınıflarla ağustos ayından bu yana yüz yüze eğitim yapılıyor. 2 haftalık kapalılıkta da 8. sınıf ve 12. sınıflarda dersler yüz yüze yapılacak.

MESLEK LİSELERİNE VEFASIZLIK

Meslek liseleri de salgında eğitime hiç kapanmadı. Dezenfektan, maske, ateş ölçer gibi tıbbi malzemeler üretti. 4 bin 470 meslek lisesindeki 145 bin öğretmene de aşı önceliği verilmedi. Üretilen ürünler halen Bulgaristan, İngiltere, Hollanda, Çekya, Belçika ve Fransa’ya ihraç ediliyor.

Üstün zekalılar unutuldu mu?

Üstün zekalı 63 bin öğrencinin eğitim aldığı 182 BİLSEM’deki 2 bin 543 öğretmene de aşılamada yer verilmedi. Salgında ateş ölçer, maske tutucu, entübe kabini, solunum cihazı valfi, sosyal mesafe ölçüm cihazı, mekanik solunum cihazı, muayene kabini, siperlik gibi milyonlarca ürün tasarlayıp, ürettiler.

Eğitime 425 bin doz aşı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 425 bin 430 kişiye aşı randevusu verildiğini ve okul öncesi ile ilkokullarda görevli öğretmen, psikolojik danışman, okul yöneticisi, çalışan herkesin aşı randevusu alabileceğini belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir