Ekonomi

Yoksulluk ağı giderek genişliyor! En temel gıda maddelerine bile erişim zorlanıyor

Olumsuz ekonomik gidişata bir yıldır pandeminin getirdiği sıkıntıların da eklenmesi ile vatandaşın alım gücü düştü. Açlık ve yoksulluk sınırı asgari ücretin çok daha fazla üzerine çıktı. Bu durum Ramazan ayında oruç tutanların sofralarına da yansıdı. İstanbul merkezli derin yoksulluk ağı adında ki sivil inisiyatif, sahada çalışmalar yapıyor ve en temel gıdalara dahi erişimi olmayanlara dikkat çekiyor. Her geçen gün temel ihtiyaçlara bile ulaşamayanların sayısı giderek artıyor.

Hayat pahalılığı, alım gücünün düşmesi Ramazan sofralarını da etkiledi. Koronavirüs pandemisi en temel gıdalara erişimi zorlaştırdı. Derin Yoksulluk Ağı isimli inisiyatifin saha araştırmalarına göre, pandemi ve ekonomik kriz alım gücünü giderek düşürüyor. Son kısıtlama kararlarının çok sayıda çalışanı doğrudan etkilediğine ve yoksulluğu artırdığına dikkat çekiyor.

TÜİK’in 2019’da hane halkı harcama kalemleri dikkate alındığında; bugün tek kişinin asgari ücret aldığı dört kişilik bir aile, günlük ancak 29 lira 32 kuruş mutfak harcamasına ayırabiliyor. Yani bir ailenin geçinebilmesi için kişi başına bir öğünde en fazla 2 lira 44 kuruş harcaması gerekiyor. Bakın, vatandaş ekonomi sıkıntılarını hangi ifadelerle anlatmaya çalıştı; (Aşağıda belirtilen videoyu izleyiniz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir