Kültür-sanat

İlyas Salman: Hak yiyenler kadar hakkını aramayanlarda onursuzdur!

Ünlü sinema oyuncusu İlyas Salman KRT ekranlarında bir daha ki seçimlerde CHP’den Milletvekili aday adaylığını koyacağını belirtti. Neden Milletvekili olmak istiyorsunuz sorusuna verdiği cevapta, tok neden toktur, aç neden açtır. Bunlar gelir dağılımın adaletsizliğinden kaynaklanmaktadır. Hak yiyenler ne kadar onursuz ise hakkını aramayanlarda o kadar onursuzdur. Ben sanatçı olarak görevimi tam olarak tamamlamış değilim’’ dedi. İbrahim Tatlıses ile yaşadığı bir anısınıda paylaşan İlyas Salman, programda yaptığı açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

SALMAN VE TATLISES’İN ANISI

”Bir gün İbrahim Tatlıses bizim eve geldi. O zaman İbo Show diye bir program yapıyordu. Tatlıses bir gün programa İlyas Salman’ı alalım demiş… Aradılar beni bende gelebilirsiniz buyrun dedim. TV programı yapmak için geldiler ve ve önce evimin salonunda oturdular… Bende Bostancı’da 8 katlı bir apartmanın 4’üncü katında oturuyordum.

”İNSAN UYUDUĞUNDA DUVARLARI GÖREMEZ”

Önce muhabbet ettik ve sonra bana çekime başlayabilir miyiz dedi. Bende başlarız ama benim odama geçelim dedim. Döküntü bir odam var ama… Geçtik odaya, ben hayatımı O’da hayatını anlattı. Tatlıses bana, ”benden önce mi başladın sanatına?” diye sordu ve devamında ”benim servetimi hesaplayacak Türkiye’de bir matematikçi yoktur. Bak sen bir apartmanın 4. katında oturuyorsun, bu konuda ne düşünüyorsun” dedi. Bende bak İbo dedim; Ben Malatya’da Arguvan ilçesinde ahırda da yattım, Newyork’a gittim kral dairesinde de kaldım. Tokyo’ya gittim suit otelde de kaldım dedim. Ha desenki kral dairelerimi yoksa ahır mı rahattı dersen bilemem dedim. Çünkü insan uyuduğunda duvarları göremez dedim… Nerde yattığın değil kiminle yattığın önemli dedim. İç huzurla yatıp yatmadığın önemli dedim…

BEN DEVLETİN DEĞİL HALKIN SANATÇISIYIM

Soru: Devlet ödüllerini neden kabul etmeyeceğinizi açıkladığınız?

Salman- Devleti iktidarlar yönetirler. Hangi parti başa geldi ise o parti kendi anlayışına göre yönetir devleti. Bunun içinde sağcısıda olabilir solcusu da… Devlet bir anda şefkatli baba rolünden zorba baba rolüne geçebilir. O yüzden ben devletin değil halkın sanatçısıyım.

Soru: Yeni bir projeniz var mı?

Var… Bilgi Üniversitesinde mezun olan oğlumun projesi. O kamera arkasını tercih ediyor. O beni yönetecek bende oynayacağım. Senaryonun adı ”İklimler” olacak. Senaryo, Türkiye’de ki sınıf farklılıklarını ortaya koyuyor.” dedi.