Ekonomi

Koronavirüs cezalarında flaş gelişme!

Koronavirüs salgının kontrol altına almak adına ülkemizde bir süredir çeşitli tedbir kararları uygulanmaya devam ediliyor. Bu tedbirlere uymayan vatandaşlara kısıtlamanın türüne göre çeşitli miktarlarda para cezaları yazılıyor. Konu ile ilgili CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre tarafından TBMM’ye bir kanun teklifi sunuldu.

Milletvekili Emre, sunmuş olduğu kanun teklifi içerisinde vatandaşların genel ekonomik durumu ön plana alınarak, maske ve mesafe için kesilen koronavirüs cezaları için iptal metni yer aldı. Zeynel Emre, AK Parti’nin düzenlemiş olduğu kongreleri hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Bir yandan lebalep kongreler yaptıkları için övünen ve adeta Covid-19 salgının yayılması için özel çaba sarf eden karar verici konumdaki kişi ve onların siyasi tabanının her türlü yasağı delmesine karşın cezasız kalması, diğer yandan anayasal hakları ihlal edilerek cezalandırılan on binlerce vatandaş. Bu uygulama, AKP iktidarının uzun zamandır taşlarını döşediği ikili hukuk sisteminin bir başka göstergesidir”

CEZALARIN İPTAL EDİLMESİ, ÖDENEN CEZALARIN VATANDAŞA İADE EDİLMESİ

“Neden olunan tahribat, iktidarın yanlış uygulamalarıyla sınırlı kalmayıp, erki elinde tutanlar yüzünden halkın devlete olan güveninin sarsılmasıdır. AKP iktidarının süregelen hukuksuz uygulamalarının daha fazla tahribat yaratmaması ve halkın devlete olan güveninin tekrar tesis edilmesine bir nebze katkı sunması bağlamında Covid-19 nedeniyle verilen cezaların iptal edilmesi; geçen süreçte ödemesi yapılan cezaların ise vatandaşlara iade edilmesi için cezaların dayanağı olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na geçici bir madde eklenmesini amaçlamaktayız”

TBMM’YE SUNULAN KANUN TEKLİFİ

CHP Milletvekili Zeynel Emre’nin TBMM’ye koronavirüs cezaları ile ilgili sunmuş olduğu kanun teklifi içerisinde şu maddeler yer aldı:

“MADDE 1- 24 Nisan 1930 tarih ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 2- Bu Kanunun 282 inci maddesi kapsamsında Covid-19 salgını dayanak gösterilerek maske ve sosyal mesafe ihlali gerekçesiyle 1 Nisan 2020 – 31 Mart 2021 tarihleri arasında verilen idari para cezaları ile bunlara ilişkin tüm gecikme faizi ve cezalardan kaynaklanan kamu alacağı terkin edilmiştir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür”

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir