Genel

Hafta sonu marketlerin çalışma saati değişti mi? 17 – 18 Nisan Cumartesi Pazar marketlerin çalışma saati

Koronavirüs salgını kapsamında geçtiğimiz gün Kabine Toplantısı sonrasında çok önemli kararlar açıklandı. Açıklanan kararlara göre bazı işletmelerin çalışma saati değişti. Hafta içi artık marketler 10.00 – 18.00 arasında hizmet veriyor. Peki, hafta sonu marketlerin çalışma saati değişti mi? 17 – 18 Nisan Cumartesi Pazar marketlerin çalışma saati ne oldu? Detaylar haberimizde

Koronavirüste vakaların azaltılması adına dönemsel olarak bazı tedbir kararları alınıyor. Bu sebeple vatandaşların çok yoğun olarak gittiği işletmelerin ve mekanların bazıları kapatılırken, bazılarının da çalışma saatlerinde azaltılmaya gidildi. Bu durumda vatandaşlar marketlerin çalışma saati ne? Marketlerin çalışma saati değişti mi? sorusuna cevap arıyor.

81 İLE GENELGE GÖNDERİLDİ

Kararların açıklandığı gece 81 il valiliğine İçişleri Bakanlığı tarafından genelge gönderildi. Ramazan ayının ilk 2 haftasını kapsayacak olan kısmi kapanmada 81 ilin uygulayacağı kurallar da belli olmuş oldu. Bu kapsamda marketler de genelgede yer alan saatlere göre hizmet verecek.

17 – 18 NİSAN MARKETLER AÇIK MI?

17 – 18 Nisan Cumartesi Pazar marketler açık mı? Hafta sonları marketler hizmet vermeye devam edecek. Market, bakkal, manav, kuruyemişçiler ve kasaplar gibi çeşitli işyerleri 10.00 – 17.00 arasında hizmet verecek.

Marketler hafta içerisinde ise 10.00 – 18.00 arasında hizmet vermeye devam edecek.

GENELGEDEKİ DETAYLAR

Aynı zamanda ekmek üretilen ve ekmek satan bayiler açık olacak. Bu iş yerleri sadece ekmek ve unlu mamül satışı gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili genelgede şu şekilde yer aldı:

Kısıtlama saatlerinde en yakın markete gidilebilecektir.

65 yaş üzeri ve 18 yaş altı bireyler haricinde zorunlu ihtiyaçların karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikamet adresine en yakın market, bakkal vb. yerlere gidilebilecektir.

Aynı saatlerde bu iş yerleri ve online sipariş firmaları evlere servis yapabilir.

Ramazan ayı boyunca iftar saati oluşabilecek pide kuyruklarını önlemek için fırınlardaki pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacaktır. İftar saatine kadar yalnızca satış yapılabilecektir. İftar sonrası fırınlarda üretim, satış faaliyetlerine devam edilebilir.

Ekmek dağıtım araçlarıyla sokaklarda satış yapmak kesinlikle yasaktır.

Kısıtlama süresine uyulması için tüm iş yerleri 07.00-18.00 saatleri arasında açık olacaktır.

Zincir marketlerin açılış saati 10.00 olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir