EkonomiGündem

Kısa Çalışma Ödeneğinde flaş gelişme! Teklif TBMM’ye geldi!

Gelen bir son dakika haberine göre İşsizlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Konuyla ilgili Anada Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’in imzası ile sunulan teklifte, Nisan ayında sona erecek olan kısa çalışma ödeneğinin uzatılması talep edildi.

Koronavirüs salgını ülkemizde görüldüğü günden beri devlet çeşitli isimler adı altında vatandaşlara maddi destek veriyor. Bu desteklerden biri olan ve Nisan ayında sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili yeni bir kanun teklifi Meclis’e sunuldu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE BÜYÜK SORUNLAR YAŞANMAKTADIR

CHP Adana Milletvekili Şevkin, TBMM’ye sunduğu kanun teklif için şu ifadeleri kullandı.

“Koronavirüs süreci ne yazık ki yurdumuzun her bölgesindeki vatandaşı büyük sıkıntıya sevketmiştir. Türkiye’deki tüm bireyler sağlık sorunlarının yanı sıra ekonomik buhranın sonuçlarını da hep birlikte yaşıyor. Covid-19 sürecinde uygulamaya konulan kısa çalışma ödeneğinde büyük sorunlar yaşanmaktadır. Ödenek vatandaşın derdine derman olmadığı gibi ödenekten yararlanan vatandaşın kısa ve uzun vadeli sigorta primi yatırılmamakta, sadece genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir.

Sadece çalışanların genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından karşılandığı ödenek sistemi aylık ödenekler başta olmak üzere bir çok haksızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu şartlarda 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği alan çalışanın üç ay boyunca emeklilik primleri ödenmemekte; haliyle bu da emeklilik prim gün sayılarını da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenlerle zaten yetersiz olan kısa çalışma ödeneğinin miktarı arttırılmalı, kısa ve uzun vadeli sigorta primleri de yatırılmalıdır.

“İŞÇİLERİN İŞLERİNE GERİ DÖNME İHTİMALİ OLDUKÇA DÜŞÜKTÜR”

Öte yandan işten çıkarmayı kolaylaştıran kısa çalışma ödeneğinin 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle sona erecek olması işsizliği de körükleyecektir. ücretsiz izin uygulamasında sürenin uzatılıp kısa çalışma ödeneği alan 1 milyon 300 bin işçinin 30 Mart 2021’de son kez kısa çalışma ödeneği alacak olması işten çıkarmalara yenilerini ekleyecektir. Bir bakıma Türkiye’deki 1O milyon işsize 1 milyon 300 bin kişi daha eklenmiş olacaktır. Zira pandemi nedeniyle üretimini durduran, kepenklerini indiren esnaf, sanayici ve iş dünyası temsilcilerinin yeniden faaliyete dönmesi zor görünürken ödenekten yararlanan işçilerin işlerine geri dönme ihtimali de oldukça düşüktür.

“YIL SONUNA KADAR UZATILMALI, ÖDENEK ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMALIDIR”

Tüm bu nedenlerle kısa çalışma ödeneğinin süresi yıl sonuna kadar uzatılmalı, en düşük ödenek brüt asgari ücret seviyesine çıkarılmalı, işçilerin emekliliğine yansıyacak kısa ve uzun dönem sigorta primleri yatırılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir