EkonomiGündemSağlık

Yankı uyandıran öneri! Koronavirüs aşısı yaptırmayanlara para cezası verilsin!

Türkiye’de bir süredir koronavirüs aşısı uygulaması yapılıyor. Ancak aşılamada bir türlü istenilen seviyeye gelinmemesi ve sırasının gelmesine rağmen aşı yaptırmayan vatandaşların sayısının artması üzerine flaş bir öneri geldi. Öneri, aşı yaptırmayan kişilere para cezası verilmesi yönünde.

Tüm dünya koronavirüsü aşı ile durdurmak için çalışmalara başladı bile. Ülkemizde bir süredir BioNTech koronavirüs aşısı ve Çin SinoVac aşısı uygulanıyor. Ancak aşılamada henüz istenilen seviyeye gelinmedi.

YAN ETKİ KORKUSUYLA AŞI YAPTIRMIYORLAR

Aşılamada istenilen seviyeye gelinmemesinin sebebi olarak vatandaşların yan etki korkusu ile aşı yaptırmaması geliyor. Aynı zamanda hastalığı hafif atlatanlar da, “Antikorum var” düşüncesi ile aşı yaptırmak istemiyor.

AŞI YAPTIRMAYANLARA DA CEZA UYGULANABİLİR

Durum böyle olunca Meclis’te aşı ile ilgili flaş bir öneri geldi. MHP’li Sefer Aycan, aşının zorla yapılması gerektiğini belirterek, “Maske takılmıyor diye ceza yazılıyor. Toplum sağlığını tehdit ediyor diye. Aşı yaptırmayana da ceza uygulanabilir” dedi.

“AŞI YAPTIRMAK ZORUNLU BİR ŞEYDİR”

Aycan, açıklamasında, aşı yaptırmanın zorunlu olduğunun altını çizerek, aşı yaptırmayanlara ceza verilebileceğini şu şekilde açıkladı:

“Aşı yaptırmak zorunlu bir şeydir; bulaşıcı hastalık varsa, hükümet bununla ilgili aşı çalışması başlatmışsa ‘Aşı yaptırmıyorum’ deme hakkı yok. Ben halk sağlıkçıyım. Halk sağlığının genel prensibi böyledir. Kanunlarımız da böyle. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, ‘Bir bulaşıcı hastalık varsa, idarenin aldığı karara herkesin uyması zorunludur’ der. Bakanlık ikna ile aşı yapmak yolunu tercih etti, hükümet gönüllülüğü esnek bıraktı. Bu da böyle bir sonuç doğurdu. Aşıya karşı reaksiyon gösteren insanlar var, her zaman vardı. Kovid-19 da aşı reddi olayına dönüşüyor. Buna müsaade etmemek lazım. Sağlık Bakanlığı’nın daha katı bir tavır sergilemesi gerektiğini düşünüyorum. Ben zorla yapılması gerektiğini düşünüyorum. Onun yaptırmaması, hepimizi etkiliyor, hastalığı topluma bulaştırıyor. Bu yüzden Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Maske takılmıyor diye ceza yazılıyor. Toplum sağlığını tehdit ediyor diye. Aşı yaptırmayana da ceza uygulanabilir. Mevcut kanun bunu zaten sağlıyor

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir