Ekonomi

Emekli ikramiyelerine ilişkin 3 zam formülü!

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından emekli ikramiyelerinin Ramazan Bayramı için ilk ödemesinin Mayıs ayı başında, Kurban Bayramı için ödemelerin Temmuz ayının ortalarına doğru yapılacağı duyurulmuştu. Bunun üzerine milyonlarca emekli, bu yıl alacakları emekli ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başladı.

Konu ile ilgili gelen son bilgiye göre emekli ikramiyelerinde yapılması beklenen 3 zam formülü hakkında bilgiler geldi.

2018 yılından itibaren yılda 2 defa emeklilere bin TL’lik ikramiye ödemesi yapılıyor. Gelen son bilgiye göre bu yıl emekli ikramiyelerine enflasyon artış farkı yansıtılacak. 13 milyon emeklinin yararlandığı ikramiyeler, Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatırılıyor.

3 ZAM FORMÜLÜ

Konu ile ilgili bir televizyon kanalının canlı yayınında yapılan açıklamada zam miktarının henüz net olmadığı ifade edildi. Bununla birlikte zam miktarlarına ilişkin konuşulan formüller de şu şekilde aktarıldı:

“Peki ne kadarlık bir zam olacak? Şu an net değil, sadece ortaya atılan bazı senaryolar, formüller var. Şimdi onları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle 3 başlıkta konuşulan formüller var. Birincisini özetleyelim. 6 ayda bir enflasyon artışının yansıtılması. Baktığımızda ilk ikramiyeye Ocak’taki yüzde 8.36’lık oranın yansıtılması şeklinde. İkinci ikramiyeye de Temmuz’da belli olacak olan yeni enflasyon oranın yansıtılması olarak özetleniyor.

Bir diğer formül ise yıllık enflasyonun yansıtılması. 2020 yılı enflasyonu yansıtılırsa bu oran da yüzde 14.60 olacak.

Son olarak üçüncü formülde ise 2018 yılından bu yana meydana gelen enflasyonun ikramiyelere yansıtılması yönünde bir talep var. Dediğimiz gibi bunlar sadece konuşulanlar, gündeme getirilen senaryolar. Son durum ne olacak biz de merakla bekliyoruz”

ERDOĞAN DUYUMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında emeklilere biner lira ikramiye sözü verdiklerini ifade ederek, bunu uygulamayı hemen başlattıklarını hatırlattı. Salgın döneminde en düşük emekli maaşını 1.500 TL’ye çıkartarak, vatandaşların mağdur duruma düşmemesini sağladıklarını ifade eden Erdoğan, emeklilerin şartlarının daha da iyileştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir