Gündem

Bilim Kurulu Üyesinden Ramazan ayı için ek tedbir açıklaması!

Türkiye koronavirüs gölgesinde 2. Ramazan ayını geçiriyor. Vaka sayılarının her geçen gün ciddi bir şekilde artış göstermesi üzerine yeni tedbirler alınsa da, tedbirlerin etkisi önümüzdeki günlerde belli olacak. Dün açıklanan son verilerle birlikte vaka sayıları ve vefat sayılarında dünyada 1. olan ülkemiz için resmen alarm çanları çaldı. Bilim Kurulu üyesinden Ramazan ayı için ek tedbir açıklaması geldi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Biz biliyoruz ki bulaşların yüzde 85’lik bir bölümü evlerden, ev içerisinden kaynaklanıyor. Durum böyle iken ev içerisindeki toplanmalar çok önem arz ediyor. Ev içerisinde toplanma olmamalı, herkes hane halkıyla bu Ramazan ayını geçirmeli”

SAYILARIN DÜŞMESİ İÇİN BİREYSEL TEDBİR DE ALINMALI

Afşin Emre Kayıpmaz yaptığı açıklamasında son dönemlerdeki vaka artışına dikkat çekti. Sayıların düşmesi için alınan tedbirlerin yanında vatandaşların bireysel tedbirleri de alması gerektiğini belirterek, ev içi toplanmaların yapılmaması gerektiğini vurguladı.

HERKES HANE İÇERİSİNDE RAMAZAN’I GEÇİRMELİ

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, açıklamasında vakaların şu anda en yüksek düzeyde olduğunu belirtti. Ramazan ayı içerisinde evde sosyalleşmenin olmaması gerektiğini belirten uzman isim şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere son dönemde yeni vaka sayılarımız 60 binin üzerine çıktı. Sadece yeni vaka sayıları değil, ağır hasta sayıları ve vefat sayılarında ne yazık ki şuana kadar karşılaştığımız en yüksek düzeyde seyrediyor. Bu da bizim tedbirleri bireysel anlamda sıkılaştırmamız anlamında bir kez daha vurgu yapıyor. Zaten kamu yönetimi yeni ek tedbirleri getirmişti. Ramazan ayının ilk 15 günü içerisinde bu ek tedbirlerin vaka sayılarına ne şekilde yansıyacağı izlenecek. 15 gün içerisinde de vaka sayılarının azalışı yönünde bir yansıması olmasını bekliyoruz. Ama sadece kamu yönetiminin almış olduğu önlemler değil, aynı zamanda bizim birey olarak da dikkat edeceğimiz davranışlar bu noktada çok önemli olacak”

BULAŞLARIN YÜZDE 85’İ..

“Ramazan ayının içerisindeyiz, Ramazan ayı normal şartlarda sosyalleştiğimiz, sevdiklerimizle, arkadaşlarımızla, akrabalarımızla buluştuğumuz zamanlardı ama geçen sene de bu sene de artık farklı bir dönemdeyiz ve pandemi halindeyiz. Ondan dolayı mutlaka Ramazan ayı içerisinde evlerde sosyalleşmemeye dikkat etmek gerekiyor. Çünkü biz biliyoruz ki bulaşların yüzde 85’lik bir bölümü evlerden, ev içerisinden kaynaklanıyor. Durum böyle iken ev içerisindeki toplanmalar çok önem arz ediyor. Ev içerisinde toplanma olmamalı, herkes hane halkıyla bu Ramazan ayını geçirmeli. Biz kamunun almış olduğu önlemlere bu şekilde katkı sunarsak, vaka sayılarının ay ortasında düşüşe geçeceğini umuyoruz. Ama tabi ki düşüşe geçmez yine böyle yüksek seyrederse artık ek tedbirlerin alınması o zaman gündeme gelir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir