GündemSağlık

Evde koronavirüs tedavisi görenler için flaş açıklama!

Salgında vatandaşların büyük bir kısmı evlerinde tedavi görmeye devam ediyor. Ancak Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen tarafından yapılan açıklamada, evde tedavi gören vatandaşların filyasyon ekiplerinin verdiği ilaçları kullanmadığını belirtti.

Evde koronavirüs tedavisi gören vatandaşlarla ilgili çok önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada vatandaşların kendilerine verilen ilaçları kullanmadığını belirterek, “İlaçları kullanmadıkları için klinik seyir kötüleşiyor. İlaçlarımızı mutlaka kullanalım” ifadesi kullanıldı.

Konuyla ilgili pek çok kişiyi yakından ilgilendiren açıklama Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, tarafından yapıldı. Uzman isim vakaların artışına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

“İLAÇLARIN ÇOĞUNLUKLA KULLANMADIĞI ” DURUMU SÖZ KONUSU

Vaka artışlarında genellikle büyükşehirlerin ön plana çıktığını belirten Çelen şu ifadeleri kullandı.

“Covid pandemisinde son bir yılı geride bıraktık ve bu süreçte güncel duruma baktığımızda ülkemizde vaka sayılarında ciddi artışlar var. Özellikle ülkenin batı bölgelerinde ve büyükşehirlerde çok sayıda vaka artışı olduğunu bilmekteyiz. Vaka artışı var derken ‘hastaneye yatan hasta sayılarında çok dramatik bir artış var’ diyemeyiz, fakat vakaların büyük bir kısmı ‘evde filyasyon ekiplerinin getirdiği ilaçlarla tedavi oluyor’ diye biliyoruz. Buraya önemle dikkat çekmek istiyorum çünkü filyasyon ekipleri, evleri ziyaret edip Sağlık Bakanlığı’nın onaylayıp önerdiği antiviraller ve destek tedavisinde kullanılan birtakım ilaçları vermesine rağmen, sahadan aldığımız geri bildirimlerde aslında bu ilaçların çoğunlukla kullanılmadığı şeklinde bir durum söz konusu. Bugün dahi bir hastam beni arayıp ‘hocam filyasyon ekipleri bana ilacı getirdi ama herhangi bir şikayetim yok, bu nedenle kullanmak istemiyorum’ şeklinde bir yorumda bulundu. Demek ki toplumda böyle bir algı var”

İLAÇLAR KULLANILMADIĞI İÇİN KLİNİK SEYİR KÖTÜLEŞİYOR

Evde tedavi gören vatandaşların ilaçlarını kullanmadıkları durumda klinik seyrin kötüleştiğini belirten Çelen sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“İnsanlar antiviralleri kullanınca daha da kötüleşeceklerini sanıyorlar veya klinik bulgularının hafif olması nedeniyle çok da kullanmak istemiyorlar, şeklinde bir yorum çıkıyor ortaya. Halbuki zaten ilaçları kullanmadıkları için klinik seyir kötüleşiyor, bunu vurgulamak istiyorum. Ve bu nedenle mutlaka Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı ve filyasyon ekipleriyle evlere kadar getirilen ilaçları lütfen söylendiği şekilde, uygulanması gerektiği şekilde ve sürede kullanalım antivirallerimizi. Çünkü antivirallerin kullanımı, aslında hastalığın kötüye gidişini engellemektedir. Yanlış bir algı, ‘sanki bu ilaçlar kullanılınca kötüye gidiş’ gibi algılanmakta. Bu tamamen bilimselliğin dışında bir durum, bu nedenle antivirallerimizi, Sağlık Bakanlığı’nın filyasyon ekipleriyle yolladığı ilaçlarımızı mutlaka kullanalım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir