Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan 128 milyar dolar açıklaması geldi!

Gelen bir son dakika haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan son dönemde gündemde olan 128 milyar dolar açıklaması geldi. Bakan Elvan yaptığı açıklamasında Merkez Bankası’nın olağan üstü dönemlerde döviz alıp satımı yapabileceğini belirtti. Detaylar haberimizde

Merkez Bankası Başkanı olan Naci Ağbal’ın bir süre önce görevden alınmasından sonra sık sık gündemdeki yerini koruyan Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar dolar satıldığı iddiasına ilişkin Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan açıklama geldi.

“MB DOĞRUDAN DÖVİZ ALIM SATIM İŞLEMLERİ YAPABİLİR”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı açıklamasında “128 milyar dolar” tartışmaları üzerine “Merkez Bankası olağanüstü durumlarda doğrudan döviz alım satım işlemi yapabilir” ifadesini kullandı.

“ELEKTRONİK İŞLEM PLATFORMLARINDA GERÇEKLEŞTİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, canlı yayında kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin de açıklama yaparak, şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası başkanımız geçen cuma 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin açıklama yaptı. TCMB’nin temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. MB olağanüstü bir durumda doğrudan işlem yapabiliyor.

Hazine ile TCMB arasında protokol imzalandı. Hazine’ye TL’nin istikrarı konusunda yetki verilmiştir. 2017’de imzalanan protokol yasaldır.

Hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işlemi Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmiştir, burada MB’nin muhabir bir banka aracılığıyla bu alım ve satım işlemlerinin elektronik işlem platformlarında gerçekleştiğini görüyoruz.

Bu platformda piyasa yapıcı yerli ve yabancı bankalar yer alıyorlar, herhangi bir şahıs yok.

Platformda bulunan Bankalar gerekli ödemeleri MB’ye yaptıktan sonra bir TL likitide oluyor, bu TL’yi de doğal olarak bilançosunda görebiliyorsunuz

MB günlük bilançosunda da bu hareketleri rahat bir şekilde görebiliyorsunuz

“KASIM’DAN BU YANA BÖYLE İŞLEM GERÇEKLEŞTİRMEDİK”

(Merkez Bankası Rezerv Tartışması) Bunun örnekleri başka ülkelerde de var, biz de Kasım’dan bu yana böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmedik.

Yöntem eleştirilebilir ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız.

Veriyi açıklama kararı tamamen Merkez Bankası’nın uhdesindedir. Ancak ben bu verilerin yayımlanması fayda görüyorum, tabii ki takdir Merkez Bankası’nın.

Bu işin gerçek sahibi Merkez Bankasıdır, teknik düzeyde bir açıklama yapmadan Benim bir açıklama yapmamın MB’nin bağımsızlığı üzerinde bir gölge oluşturabileceğini düşünerek açıklama yapmadım, MB’den teknik açıklama geldiği için ben de açıklama yaptım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir