Ekonomi

İkinci el araçlarla ilgili açıklama geldi! Fiyatlarda ucuzluk bekleyenler dikkat!

Koronavirüs salgını döneminde ikinci el araç fiyatları zirve yapmıştı. Ancak piyasadaki hareketliliğin bir anda durması üzerine fiyatlar düşüş gösterdi. Bunun üzerine vatandaşlar araç almak için biraz daha beklerken, Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık tarafından açıklama yapıldı.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda piyasada tam ikinci el araç alma zamanı. İkinci el araç fiyatlarında insanların düşüş beklentisi var. Çünkü insanları o havaya sokmaya çalışıyorlar. İkinci elde ciddi düşüş olmaz. Bizim düşüş yapabilmemiz için önce sıfır araçların fiyatlarının düşmesi lazım”

PEK ÇOK SEKTÖR DE OLUMSUZ ETKİLENDİ

Yanık konu ile ilgili yaptığı açıklamasında geçtiğimiz yıl Mart ayında başlayan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle insanların yatırımlarını ertelemesi ve değiştirmesi nedeniyle pek çok sektörün de bu durumdan ertelendiği belirtti.

FİYATLAR DÜŞECEK DİYE SÖYLENENLERE İNANMAYIN

Yılbaşından itibaren fiyatların ciddi derece düştüğünü belirten Yanık, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda piyasada tam ikinci el araç alma zamanı. İkinci el araç fiyatlarında insanların düşüş beklentisi var. Çünkü insanları o havaya sokmaya çalışıyorlar. İkinci elde ciddi düşüş olmaz. Bizim düşüş yapabilmemiz için önce sıfır araçların fiyatlarının düşmesi lazım. Son aylarda dolarda yaşanan düşüşlere rağmen sıfır araçların fiyatlarında düşme olmadığı gibi daha çok arttı. Zamlanan bir malın ikinci elinin ucuzlaması dünyanın hiçbir yerinde görülmüş şey değil. Araç alacaksanız hemen alın. Doğru yerden ve doğru ekspertizlere göstererek alın. Paranızı satış işlemi tamamlanmadan önce karşı tarafa vermeyin. Fiyatlar düşecek diye söyleyenlere inanmayın. Çünkü bu işi temsil eden kişi ve kurumlar bellidir. Sokaktan geçen bir insanın verdiği beyanat sizi yanıltır. Gün mal edinme günüdür”

FİYATLARDA DÜŞME OLMAYACAK

Uzman isim açıklamasının devamında fiyatlarda düşme olmayacağını belirterek, “Şu anda ikinci el otomobil sektörü normal seyrinde gidiyor ve yükselmeye meyilli gözüküyor. Biz galerici esnafı olarak yükselmeyi kesinlikle tasvip etmiyoruz. Çünkü en büyük zararı biz görüyoruz. Örneğin, 30 bin liraya sattığımız aynı özellikteki arabayı daha sonra 40 bin liraya alıyoruz. Vatandaşlarımızın zarar görmemesi için ticaretini bekletmeden bir an önce yapmasını tavsiye ediyorum. Fiyatlarda düşme olacağını zannetmiyorum. Piyasanın gidişatı o yönde” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir