Eğitim

Lise sınavları iptal olacak mı? Lise sınavları ertelenir mi? Sınavlar ne zaman yapılıyor?

Lise öğrencileri, salgında döneminde sınavların ertelenip ertelenmeyeceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda bir yazı yayımlanarak 81 ile göndermişti. Alınan kararda lise sınavları 3 Mayıs tarihinden itibaren sınavların planlandığı gibi yapılacağı duyurulmuştu. Peki, vakaların hala kritik seviyelerde olmasına rağmen lise sınavları yapılacak mı? Lise sınavları ertelenir mi?

15 Nisan 2021 tarihinden itibaren pek çok kademe uzaktan eğitime geçiş yaptı. Ancak anaokulları, ortaokul 8 ve lise 12. sınıflar yüz yüze eğitime devam ediyor. MEB tarafından gönderilen yazıya göre sınavlar 3 Mayıs’ta planlandığı gibi yapılacak. Ancak vakaların hala yüksek bir şekilde seyretmesi ve vefatların ilk defa 300’ü aşarak rekor kırması sonrasında sınavlarla ilgili yeni kararın alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

LİSE SINAVLARI ERTELENECEK Mİ?

Şu anda lise sınavları planlandığı gibi 3 Mayıs tarihinden itibaren yüz yüze olarak yapılacak. Vaka ve vefat sayılarının her geçen gün artış göstermesi sebebi ile sınavlar için iptal kararından ziyade ertelenme kararının alınabileceği öngörülüyor.

Konuyla ilgili bakanlık ve resmi kanallardan açıklama yapılmadı.

TÜRKİYE’DE SON DURUM NASIL?

Türkiye’de her gün Sağlık Bakanlığı tarafından güncel koronavirüs verileri açıklanıyor. Açıklanan son verilere göre Türkiye’de son 24 saat içerisinde 301.243 kişiye test yapıldı. Yapılan test sonucunda 55 bin 802 yeni vaka tespit edilirken, 3.101 hasta sayısının olduğu açıklandı.

Vefat sayısı ise ilk defa rekor kırarak 300’ün üzerine çıktı. 318 vatandaşımız salgın sebebiyle hayatını kaybederken, ağır hasta sayısı 3.275 olarak tablodaki yerini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir