Ekonomi

Bankalardan kredi çekenler için herkesi ilgilendiren emsal karar! O Paralar iade ediliyor!

Pandemi döneminde ekonomik açıdan zorluk çeken vatandaşlar, bankaların uygun faiz oranlarında sunduğu kredi kampayanlarından yararlandı. Bankaların kredileri ile ilgili herkesi çok yakından ilgilendiren önemli bir emsal karar verildi. Buna göre müşteri istemezse, bankalar, zorla hayat sigortası yapıp para alamayacak.

Tüketici kredisi kullanan bir vatandaş, kendisine yapılan sağlık sigortasının iptal edilmesini talep etti. Ancak banka, bu talebi olumlu karşılamadı. Kişi tüketici mahkemesine başvurunda, mahkeme vatandaşı haklı bulup, bankanın parayı geri ödemesini talep etti.

Olay geçtiğimiz haftalarda meydana geldi. Bankada 100 bin TL tüketici kredisi çeken vatandaş, 30 gün içerisinde hayat sigortasının iptal edilmesini talep etti. Banka bu kararı reddedince, vatandaş, soluğu mahkemede aldı. Mahkemenin kararına göre bankalar, talep edilmediği sürece kişilere hayat sigortası yapamayacak.

TÜKETİCİLERİN YASAL HAKLARI

Vatandaşlar meydana gelen bu olay sonrasında kredi kullanırken, yasal haklarını merak etmeye aşladı. Banka kredi kullanırken, yaptığı hayat sigortası zorunlu değil. Aynı zamanda bu sigorta zorunlu olarak da tutulamaz.

Ancak banka da kendini teminat altına almak adına, kişiden sigorta talep edebilir. Kişi bu durumda farklı bir firma üzerinden sigorta yaptırıp, bankaya sunarsa, banka bunu kabul etmek zorunda.

NEDEN HAYAT SİGORTASI ÖNEMLİ?

Bu olayla birlikte hayat sigortasının neden önemli olduğu da merak konusu oldu. Konuyla ilgili uzmanların yaptığı değerlenmelere göre kişilerin vefatından sonra borçları, yakınlarına kaldığı için, yakınlar da borçları ödememek için bankaya sigorta yapılmadığı için dava açıyor. Dışarıdan bakıldığında banka hayatı sigortasını kendini koruma altına alıyormuş gibi gözüktüğü belirtiliyor. Ancak uzmanlar yaptığı açıklamasında banka bu sigorta ile kendisini koruyor. Sigortanın yapılması durumunda sigorta şirketi borcun tamamını bankaya ödeyerek, kişinin borcunu kapatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir