Gündem

Kısmi kapanmanın ilk haftası sona erdi! Sonuçlar hiç kimseyi memnun etmedi!

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı karara göre Türkiye Ramazan’ın ilk 2 haftasında kısmi kapanmaya giriş yaptı. Kapanmanın ilk haftası sona erdi. Alınan kararların tam etkisi görülmediği için sonuçlar kimseyi memnun etmedi. Kapanmanın ilk haftasında sadece yüzde 2’lik bir gerileme yaşandı. Vefat sayılarında ise her geçen gün yeni rekorlar kırılmaya devam ediliyor.

Koronavirüs salgınına ilişkin açıklanan son verilere göre yüzde 2’lik bir gerileme yaşandı. Hasta hastaların en önemli bulaş etkeni olarak yine aile içi, toplu taşıma, kalabalık iş yeri, komşu ve eş dost bulaşması olarak görüldü.

Hükümet tam kapanma yerine daha sıkı denetim kararları alma yönünde eğilimli.

OLUMLU SONUÇLAR VAR

Açıklanan bu haftanın verilere göre sonuçlar da az da olsa iyileşme görüldü. Yapılan değerlendirme sonuçlarında illerin yüz binde nüfusa düşen haftalık vaka sayısında kısmi gerileme olduğu, kısıtlama ve önlemlerin etkisinin olduğu ifade ediliyor.

14 Nisan tarihinde testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 20 olurken, son günlerde bu oranın yüzde 18 olarak açıklandığı görüldü.

DAHA SIKI DENETİM

Bilim Kurulu üyeleri sağlık sisteminin tıkanma noktasında olduğunu ve tam kapanma yapılması konusunda uyarılarını peş peşe sıraladı. Hükümet 15 günlük değerlendirme sonrasında daha sert önlemler yerine daha sıkı denetim kararlarına ağırlık vermesi ekleniyor.

SON 24 SAATLİK VAKA

Açıklanan son 24 saatlik verilere göre 318 bin 869 koronavirüs testi yapıldı. Yapılan test sonucunda 55 bin 149 kişiye test yapıldı. 341 vatandaşımız hayatını kaybederken, hasta sayısı 2 bin 862 olarak kayıtlara geçti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir