Gündem

Bakan Koca’dan kötü haber! Yoğun bakım doluluk oranları..

Gelen bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında vakaların yüksek olduğu illerdeki yoğun bakım doluluk oranlarını açıkladı. Yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 55’ten fazla olması herkesi tedirgin etti.

Türkiye’nin yaklaşık 1,5 yıldır gündemini koronavirüs oluşturuyor. Salgında hayatımızın düzeninin değiştiği bugünler de Bakan Koca’dan tedirgin eden bir açıklama geldi. Vaka sayılarının zirve yaptığı Çanakkale’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70 sınırına dayanırken, İstanbul’da bu oran yüzde 70’i geçti.

ONLİNE TOPLANTI YAPTI

Sağlık Bakanı Koca, vaka artışlarının en çok olduğu İstanbul, Çanakkale, Yalova, Tekirdağ ve Kırklareli Sağlık Müdürleri ve Valileri ile online olarak bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantı sonrasında açıklama geldi.

Twitter üzerinden paylaşım yapan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

“Vaka artışımızın en yüksek olduğu İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova illerimizin Sağlık Müdürleri ve Valileriyle online toplantı yaparak, bu illerimizdeki salgın sürecini ve alınan tedbirleri değerlendirdik.

İstanbul’da yoğun bakım yataklarımızda doluluk %71,4. Çanakkale’de %67,1. Tekirdağ’da %73,5. Kırklareli’nde %69. Yalova’da %55,4. Vaka sayılarının artışı, sağlık çalışanlarımızın yükünü de oransal olarak artırıyor”

VAKALARIN EN ÇOK OLDUĞU İLLER

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 10 – 16 Nisan verilerine göre vakaların en çok artış gösterdiği iller Çanakkale, Yalova, İstanbul ve Kırklareli olarak kaydedildi.

VAKALARIN EN AZ OLDUĞU İLLER

Vakaların en az olduğu iller Doğu Bölgemizdeki iller oldu. Şırnak, Siirt, Van, Şanlıurfa olara kayıtlara geçti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir