GündemSağlık

Korkutan açıklama geldi! İstanbul’dan sonra Ankara’da..

Salgında açıklanan vaka sayıları her geçen gün ciddi derecede tedirgin etmeye devam ediyor. Gelen son dakika haberine göre Ankara Şehir Hastanesi’nin pandemi bölümünde yoğun bakım yatak sayısı 400’e çıkarıldı. Ankara’nın İstanbul’a göre pik yaşaması için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu belirten Başhekimin açıklaması haberimizde

Salgında büyükşehirlerde durum oldukça kritik. Alınan tedbir ve kısmi kapanma kararları henüz etkisini göstermedi. Salgında önemli bir rol oynayan Ankara Şehir Hastanesi’nde durum alarm verici seviyeye geldi. Son günlerde artan vaka sayıları sonrasında pandemi bölümünün sayısı 2’ye çıkartıldı.

Yoğun bakımlardaki yatakların sayısı da 400’ün üzerine çıkartıldı. Genle hastane binasından sonra nöroloji ve ortopedi hastanesinin binasında da pandemi kısmı oluşturuldu.

“İSTANBUL’DA GÖRDÜĞÜMÜZ RAKAMLARI ANKARA’DA DA GÖREBİLİRİZ”

Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ancak Ankara’nın bir müddet daha yolu var gibi duruyor. Biz bunu daha evvel yaşadık. İstanbul’un piki önden peşinden de Ankara’nın piki geliyor. Muhtemeldir ki İstanbul’un gördüğü rakamları biz Ankara’da da görebiliriz. Şu anda artış devam ediyor. Türkiye’deki genel rakamlara uyumlu olarak Ankara’daki rakamlarda da artış devam ediyor. Biz de Ankara Şehir Hastanesi pandemi planına uygun olarak alanlarımızı Covid-19 ağırlıklı olarak organize ediyoruz”

ANKARA VE TÜRKİYE’NİN İHTİYACINI KARŞILAMAK ADINA

Ankara ve Türkiye’nin ihtiyacını karşılamak adına yatak kapasitesini artırabileceklerini belirten Surel, “”Rakamlar arttıkça ilk olarak genel hastanede pandemi bölümünün tamamını kullanmaya başladık. Bu hafta itibarıyla da nöroloji-ortopedi hastanesi kulesinde pandemi bölümü oluşturuyoruz. Nöroloji-ortopedi hastanemizle de birlikte şu anda Covid-19’a ayırdığımız yatak sayısı 400’e ulaşmış olacak. Bu iki kulemizde 400’ün üzerinde yoğun bakım yatağımız var. Kapasiteyi artırma imkanımız var. İmkan dahilinde bunu artırırız. İhtiyaç olmamasını diliyoruz ama ihtiyaç olduğu takdirde daha evvel olduğu gibi Ankara’nın ve Türkiye’nin ihtiyacını karşılamak adına gerekli fedakarlığı yapacağız” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir