GündemSağlık

Açıklandı! Bu kişiler koronavirüsü çok daha ağır geçiriyor!

Koronavirüs salgını uzun süre boyunca hayatımızda olmasına rağmen, ölümcül salgına ilişkin her geçen gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Sağlık Bilimleri Üniversitesi yeni tip koronavirüs salgını üzerinde bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma sonucunda ağız sağlığı kötü olan kişiler koronavirüsü daha ağır ve şiddetli geçirebileceğini ortaya koydu.

Konuyla ilgili yapılan araştırma sonrasında açıklama SBÜ Hamidiye Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Dursun Ali Şirin tarafından yapıldı. Uzman isim yaptığı açıklamasında verileri karşılaştıklarında ağız ve diş sağlığı kötü olanların koronavirüsü ağır geçirdiğini ortaya koydu.

Ali Şirin,açıklamasında “Verileri istatiksel olarak karşılaştırdığımızda dental hasarı şiddetli olan, yani ağız ve diş sağlığı en kötü olan grubun Covid-19 hastalığını daha şiddetli geçirdiğini tespit ettik. Bu grup aynı zamanda kronik hastalıkların, yaş ortalamasının ve ölümlerin en çok olduğu gruptu” dedi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR

Yapılan çalışmaya ilişkin bilgi veren Dr. Ali Şirin, “Ağız boşluğu, solunum yolu patojenlerini barındıran bir kaynaktır ve periodontal hastalığı olan hastalarda sağlıklı bireylere göre pnömoni gelişme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığının iyileştirilmesinin Covid-19 semptomlarının şiddetini azaltabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Şirin, araştırmanın 20 – 65 yaş arası PCR test tanısı konulan 1.516 pozitif vaka üzerinde taranarak yapıldığını şu sözlerle ifade etti:

“Tüm hastaların dental radyolojik görüntülerini inceleyip, diş çürüğü, periodontal kemik kaybı, kronik diş kökü enfeksiyonları ve geçirmiş oldukları bütün tedaviler yönünden değerlendirerek, ağız ve diş sağlığının radyografik bir göstergesi olarak dental hasar skalası geliştirdik. Bu dental hasar skalasına göre hastaları sağlıklı, hafif, orta ve şiddetli olarak 4 gruba ayırdık. Daha sonra bu grupların Covid-19 hastalığını nasıl geçirdiklerini anlamak için klinik bulguları ile karşılaştırdık. Hastalık sırasında semptom oluşup oluşmadığı, hangi semptomları gösterdiği, ayaktan mı yoksa yatarak mı tedavi gördüğü, yatarak tedavi gördü ise kaç gün hastanede kaldığı, solunum cihazına bağlanmış mı, entübe edilmiş veya hayatını kaybetmiş mi, hangi kronik hastalıklara sahip gibi bütün verileri topladık. Verileri istatiksel olarak karşılaştırdığımızda dental hasarı şiddetli olan yani ağız ve diş sağlığı en kötü olan grubun Covid-19 hastalığını daha şiddetli geçirdiğini tespit ettik. Bu grup aynı zamanda kronik hastalıkların, yaş ortalamasının ve ölümlerin en çok olduğu gruptu”

Bir Yorum

  1. Pekiyi, Sayın Hoca’m bir tespit yapmışsınız.. Emeğinize sağlık…
    Corona yüzünden Diş Bölümüne gidemiyoruz ya da hasta kabulü olmuyor… Ağzında çürümüş ve yarım bir 20 yaş dişi ile 1 yılı aşkın süredir yaşayan olarak soruyorum?
    Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir