GündemSağlık

Aşı yaptıracaklar merak ediyordu! BioNTech mi, Sinovac mı? İşte sorunun cevabı..

Türkiye’de etkisini göstermeye devam eden koronavirüs salgınında geçtiğimiz dönemlerde aşılama işlemi başlamıştı. Yakın zamanda Sinovac ile birlikte BioNTech aşısının uygulanmaya başlanması sonrasında aşı yaptıracaklar merakla BioNTech mi, SinoVac aşısının mı daha iyi olduğunu araştırmaya başladı. Uzman isim aşının özelliklerini tek tek sıraladı.

Koronavirüs salgınında yaptığı açıklamalarla gündemde olan Prof. Dr. Güner Sönmez, aşı konusunda kafası karışanlar için madde madde 2 aşının da özelliklerini sıraladı. İki aşının da ağır hastalıktan koruduğunu belirten uzman isim, Sinovac aşısının ilk dozda koruyuculuğunun BioNTech aşısına göre düşük olduğu belirtti.

Sosyal medya hesabından aşılara ilişkin paylaşım yapan Sönmez, “İkisi de ağır hastalıktan ciddi şekilde koruyor. Biontech daha etkili. Sinovac ilk dozda koruyuculuğu düşük” dedi.

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde aşıda yeni bir döneme geçildiğini belirterek, 55 yaş üzerine aşıya başlandığını duyurmuştu. Bunun üzerine Sönmez, 2 aşının özelliklerini şu şekilde paylaştı..

“BİONTECH AŞISI DAHA ETKİLİ”

BioNTech aşısının daha etkili olduğunu belirten uzman isim şu ifadeleri kaydetti:

“Biontech mi Sinovac mı sorusu yılın sorusu oldu. Bir daha sorulmamak ümidiyle yazayım; İkisi de ağır hastalıktan ciddi şekilde koruyor. Biontech daha etkili. Stent takılmış olması, geçirilmiş ameliyatlar, diyabet, tansiyon, penisilin alerjisi ikisini de olmaya engel değil. Kanser tedavisi görenler, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ve yaşlılarda bağışıklık cevabı daha zayıf olabileceği için Biontech tercih edilebilir. İki aşı da alerjiyi tetiklemez, kan sulandırıcı kullanmak gerekmez”

Biontech yapıldıktan 2 hafta sonra da koruyucu. Sinovac ilk dozda koruyuculuğu düşük. 2. dozdan 2 hafta sonra asıl koruyuculuğu. Biontech aşısı, yapılan kimsenin virüs kapması halinde başkasına bulaştırmasını da %90’ın üzerinde engelliyor. Sinovac için bu oran bilinmiyor. Her iki aşının da son dozundan sonra yine de enfekte olabilirsiniz. Ama ağır geçirme riskiniz düşük”

SİNOVAC 2. DOZDAN SONRA

“Biontech ilk dozdan sonraki 10-14 güne kadar, Sinovac’ta ise 2. dozdan sonra 12-14 güne kadar virüs bulaşırsa yine hastalığı aşı olmamış gibi geçirebilirsiniz. Çevremde 2. dozdan 15 gün sonra hastalananlar oldu. Ama ağır geçiren görmedim. Siz yine de hangi aşıyı yaptırdığınızda kendinizi rahat hissedeceksiniz onu yaptırın. Mümkünse Biontech mi Sinovac mı diye bir daha sormayın”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir