Gündem

Salgında durum hiç iyi değil! Yoğun bakımlar bu yaş grubuyla dolup taştı!

Sağlık Bakanlığı’nın her gün açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre salgında durumun iyice kontrolden çıkma üzere olduğu görüldü. Konuyla ilgili Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Hastane Bölümü Başhekim Dr. Öğretim Üyesi İdris Kurtuluş tarafından açıklama geldi.

Dr. Kurtuluş yaptığı açıklamasında yoğun bakımlardaki tablonun değiştiğini ve artık 16 – 28 yaş aralığındaki gençlerin yoğun bakımı doldurduğunu söyledi. Uzman isim açıklamasının devamında aşılamanın etkisi ile 65 yaş üstü vatandaşların yoğun bakıma girme oranlarının da düştüğünü belirtti.

“KORONAVİRÜS GENÇLERİ ETKİLEMİYOR” YANILGISI

Salgın ortaya çıktığından bu yana, vatandaşların bir kısmında “Koronavirüs gençleri etkilemiyor” yanılgısı vardı. Ancak bu duruma ters düşen bir şekilde yoğun bakım üniteleri gençlerle dolmaya başladı. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Hastane Bölümü Başhekim Dr. Öğretim Üyesi İdris Kurtuluş salgındaki acı tabloyu değerlendirdi.

HASTANELERDEKİ SON DURUM

Uzman isim yaptığı açıklamasında hastanelerdeki durumu şu şekilde açıkladı:

“Şehir hastanemizde 2 bin 600 yatağımız var. Bu yatakların 700’ünü pandemi hastaları için ayırdık. 400 yoğun bakım yatağımız var. Bunun 170’i koronavirüslü hastalara hizmet veriyor. Pandemi başladığında birçok hastane ameliyatlarını durdurdu. Ama bizim hastanemizde kanser hastalarına da cerrahi gerektiren diğer hastalara da ameliyat yapılabiliyor”

“”SIRASI GELEN HERKES AŞI OLSUN”

“Virüsle savaşta en büyük silahımız aşı. Sırası gelen herkes aşısını olsun. 25 aşı odasında 6 bin 900 kişiye günlük aşı yapma kapasitemiz var. Aşı sırası şu anda 55 yaş üstüne başladı ve ilgi çok büyük. Aşılama arttıkça toplumsal bağışıklıkla birlikte artık bu dalgaları hafif geçiririz”

“YOĞUN BAKIMLARDA GENÇLER VAR VE ARALARINDA 16 YAŞINDA OLAN BİLE VAR”

“İstanbul’da 3-4 gün içinde vaka sayıları duracak gibi. Tedbirleri bırakmazsak 5-10 gün içinde vakalar azalmaya başlar. Önceki dalgalarda yoğun bakımlarımızda daha çok yaşlı hastalarımız vardı ve kayıplarımız çok oluyordu. Aşılamanın etkisiyle 65 yaş üstündekilerin yoğun bakıma girme oranları düştü. Ama bu defa da genç hastalarımızın sayısı arttı.Yoğun bakımda 16, 20, 28 yaşında hastalarımız bile var. Şehir hastanesi olarak, yeni kurulan acil durum hastaneleri ve diğer hastanelerle birlikte yoğun bakımlarda yerlerimiz var. Genç hastalarımız virüsle savaşı daha dirençli geçiriyorlar. Bağışıklık sistemleri güçlü olduğu için tedavileri uzun sürüyor ama virüsü yenmiş oluyorlar”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir