Genel

Yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin EYT’lileri heyecanlandırdı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, konu ile ilgili son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Çalışma Bakanı Vedat Bilgin olarak belirlendi. Çalışma Bakanı olan Vedat Bilgin’in EYT’lilerle ilgili çalışması herkesi heyecanlandırdı.

EYT konusundaki çalışmaları ile bilinen Vedat Bilgin’in yeni Çalışma Bakanı olması, milyonlarca EYT’lilerin beklenti içine girmesine neden oldu. Bilgin, 2019 yılında EYT konusunda yapmış olduğu bir çalışma ile gündeme gelmişti.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in EYT ile ilgili çalışmalar yapması ve önemli adımlara imza atması bekleniyor. Önümüzdeki dönemler içerisinde uzun yıllardır gündemden düşmeyen EYT sorununa çözüm bulunmasının yanı sıra, işveren ve çalışanlara sunulacak yeni ödeme modelleri, istihdamın artırılması gibi çeşitli iyileştirici çalışmaların yapılması bekleniyor.

PAYLAŞIMLAR PEŞ PEŞE GELDİ

EYT’liler konu ile ilgili sosyal medya üzerinden yüzlerce paylaşım yaptı. “İlk icraat EYT olsun” etiketi kullanılarak paylaşım yapan EYT’liler sorunlarının çözülmesini talep etti.

EYT’LİLERİN SORUNLARI DİLE GELDİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak EYT’lilerin sorunlarını yakın zamanda şu sözlerle dile getirdi:

“Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 4447 sayılı kanunun geriye doğru işletilmesi ile anayasal haklardan 2 ila 17 yıl mahrum bırakan bir yasanın mağduriyetini bizzat yaşayan kişilerdir. Öngörülebilir ilkesi, eşitlik burada ihlal edilmiştir. Bugün bir genç sigortalı olup çalışma hayatına başlarsa 65 yaşında emekli olacağını biliyor. Oysaki bizde böyle bir şart yoktu. Biz iki şartla emekli olacağımız söylenen süreçte çalışma hayatına girdik. Çoğumuz üç yıl, beş yıl, on yıllık çalışma hayatı içerisindeyken bir dakika dediler, size üçüncü bir şart getiriyoruz yaş haddiyle emeklilik planlarınızı, hayallerinizi, anayasal haklarınızı öteliyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir