Gündem

Bilim Kurulu üyesinden itiraf gibi açıklama! Çok büyük bir hata yaptık!

Bilim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bugün katılmış olduğu bir televizyon programında canlı yayında merak edilen sorulara yanıt verirken, herkesi tedirgin eden bir açıklama yaptı. Uzman isim, yaptığı açıklamasında Mart ayında büyük bir hata yapıldığını belirtti.

Son dönemde gündemde olan aşı çalışmalarına da değinen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ceyhan, açıklamasında, “Aşının etkisini, toplumun yüzde 70’i aşılandığında görüyoruz. Yüzde 80’e ulaşan ülkeler var. Bakanlığın sürekli tek doz aşıdan bahsetmesi son derece olumsuz bir tablo yaratıyor” ifadesini kullandı.

MART AYINDA ÇOK BÜYÜK BİR HATA YAPTIK

Vaka ve vefat sayılarındaki artışa değinen uzman isim, Mart ayında büyük bir hata yapıldığını belirterek, “Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ölümle ödedik. Mart ayında 5 bin 10 binlere çıktığı zaman günlük vaka sayısı, ben şunu bekliyordum; yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık. Okulları açtık, yasakları kaldırdık. Bu yolla salgınla nasıl başa çıkacaktık? Bunu 60 bini geçen vaka sayıları ile işte 300’ün üzerindeki ölüm sayıları ile ödüyoruz” dedi.

TEK DOZ AŞININ KORUYUCU ÖZELLİĞİ YÜZDE 20 – 25 ARASINDA

Aşı ile ilgili de değerlendirmelerini yapan Ceyhan, “İnsanlarda tek doz aşı dendiğine göre bir koruyucu özelliği vardır gibi bir algı oluşuyor. Hiç böyle bir şey yok. Ancak yüzde 20-25 koruyabiliyor. Bizim için önemli olan iki doz aşısını yaptırmış insan sayısı ve toplumdaki oranı. Henüz daha yüzde 10’unda bile değiliz” ifadelerini kullandı.

“BİR TANE BİLE HASTA ALACAK YERİMİZ YOK”

Durum çok ciddi olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, tek silahın devletin alması gereken önlemler olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi:

“Tek silahımız devletin alması gereken önlemler ve bireysel önlemler. Devletin alması gereken önlemlerin geçtiğimiz ilkbahar ile kıyaslarsanız şu andaki önlemleri ne kadar hafif olduğunu, ne kadar vaka sayısını önlemede yetersiz olduğunu görürsünüz zaten. Bizim yetişkin hastanelerinde ölüm oranlarının daha düşük gibi düşünüyorsunuz. Örneğin çocuklarda, benim çalıştığım hastane Hacettepe’de tamamen doluyuz. Kovid yatakları da dolu, yoğun bakım yatakları da dolu, bir tane bile hasta alacak yerimiz yok. Daha önceki iki artış dönemine göre şimdi daha ciddi bir sorunla karşı karşıyayız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir