Genel

Aracı olan herkesi yakından ilgilendiriyor! Süre değişti!

Aracı olan ve trafiğe çıkan tüm sürücüleri yakından ilgilendiren önemli bir karar açıklandı. Trafiğe çıkan her aracın belirli bir süre içerisinde araçlarını muayene ettirmeleri gerekiyor. Muayenelerden biri olan egzoz gazı ölçümü için önemli bir değişiklik yapıldı.

Aracın egzoz gazı ölçüm sonucunun sınır değerine uygun çıkmaması durumunda ölçüm için sürücülere verilen süre 30 gündü. Ancak alınan karara göre bu süre 7 güne düşürüldü. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. İşte merak edilen detaylar ve yönetmelikteki değişim..

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Trafiğe çıkan araçları yakından ilgilendiren karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte 23 Nisan Cuma Resmi Gazete kararı:

Yapılan değişikliğe göre,

1- Taşıtın, egzos gazı ölçüm sonucunun sınır değerlere uygun çıkmaması halinde, ölçümün tekrarlanması için verilen süre 30 günden 7 güne düşürüldü.

2- Kısa adı EGEDES olan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi devreye alınacak. EGEDES ile Bakanlık personeli sabit halde veya seyir halinde denetim yapabilecek. Mobil plaka tanıma sistemi sayesinde geçerli egzos gazı emisyon ölçümü olmayanlara idari para cezası verilecek.

3- Emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahipleri kısa mesaj veya e-postayla da uyarılabilecek.

DEĞİŞİKLİĞİN TAMAMINI GÖRMEK VE DETAYLARI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir