Genel

Yeni düzenleme gündemde! 51 il büyükşehir oluyor!

Gelen bir son dakika haberine göre 2024 yılında yapılacak olan yerel seçim öncesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. AK Parti yerel yönetim üzerinde yaptığı çalışmaya göre 51 ilin daha büyükşehir olması yeniden gündeme geldi. Gelir adaletsizliğinin önüne geçilmesi amaçlanan düzenleme sonrasında büyükşehir belediye başkanları ilin tamamını yönetecek.

AK Parti yeni bir çalışmaya imza atıyor. 51 ilin büyükşehir olması yeniden gündeme geldi. Mevcut sistemin kabul edilmesi durumunda il belediye başkanı sadece merkezi yönetiyor, ilçe belediyelerle hiçbir bağı bulunmuyor. Bu düzenleme sayesinde Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasında yetki düzenlemesi yapılacak.

YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK

Belediyelere genel bütçeden verilen vergi gelirlerinde de yeni düzenlemelerin yapılacağı ifade edildi. Yapılan bu düzenlemede yüzölçümü, nüfus gibi o şehirde bulunan sanayi kuruluşlarına göre dağıtım yapılacak. Bazı iller tarım ve turizm gibi ilk sırada yer almasına rağmen, düzenleme nedeni ile hak sahibi olduğu geliri alamıyor. Yapılan düzenleme sayesinde bu durumun da önüne geçilecek.

BÜYÜKŞEHİRLERİN GÖREVLERİ ARASINDA

30 büyükşehirde olduğu gibi vatandaşlar aynı zamanda hem büyükşehir belediye başkanlığı hem de ilçelerin belediye başkanlığı için oy kullanacak. Düzenleme ile gelir adaletsizliğinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir