EkonomiGündem

Son dakika Kısa Çalışma Süresi uzatıldı!

Gelen bir son dakika haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Bakan Bilgin yaptığı açıklamasında Kısa Çalışma Süresinin 3 ay boyunca uzatıldığını duyurdu.

31 Ocak tarihine kadar koronavirüs sebebiyle kısa çalışma başvurusunda bulunmuş işyerleri için kısa çalışma süresinin Cumhurbaşkanımızın kararı ile 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere 30 Haziran tarihine kadar 3 ay boyunca uzatıldığını duyurdu. Detaylar haberimizde

Bakan Bilgin yaptığı açıklamasında uygunluk tespitinin yapılmayacağını ifade ederek daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararların kişilerin aynı dönemde uygulanan çalışılmayan süreler kadar 1 Nisan tarihinden itibaren bu haktan faydalanabileceğini belirtti. Bugüne kadar 3,7 milyondan fazla çalışana 31,6 milyar TL üzerinde ödeme yapıldığı ifade edildi.

İŞKUR’A BİLDİRMEK YETERLİ OLACAK

Bakan Bilgin, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

“2021 Mart ayında uzatma kapsamında kısa çalışmadan yararlanan işverenler için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında İŞKUR tarafından otomatik uzatma işlemi gerçekleştirilecek. İşverenlerimizin İŞKUR ile irtibata geçerek 2021 Nisan ve sonrası için çalışılmayan süreleri bildirmeleri yeterli olacak. Salgın sebebiyle daha önce işyerinde kısa çalışma uygulayan ancak 2021 Mart ayında kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işverenlerin de İŞKUR birimleri ile irtibata geçerek gerekli bilgileri vermesi gerekmektedir”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir