GenelSağlık

O ilimizdeki bazı hayvanlarda koronavirüs tespit edildi!

Koronavirüs salgını hayatımızın her alanını olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. Kars’tan gelen son bilgiye göre ishal şikayeti ile veterinere götürülen buzağılarda koronavirüs tespit edildi. Konuyla ilgili Veteriner Hekim Tolgahan Ediz yaptı. Ediz, açıklamasında hızlı test kitleriyle şikayetle gelen hayvanlara test yapıldığını belirtti.

Veteriner Hekim Tolgahan Ediz, dışkılardan alınan numuneler ile test yapıldığını belirterek, hayvanlarda koronavirüs olduğunu açıkladı. Bu durumda hem hayvanların sahibi hem de diğer hayvan yetiştirenlerin endişelendiğini belirten Ediz,  “Bu sene kliniğimize gelen ishallerin kesmeyen ishaller olduğunu fark ettik ve viral enfeksiyondan şüphelenerek hızlı test kitleriyle beraber test yaptık. Dışkılardan aldığımız numuneler sonucunda test yapıyoruz. Bunun sonucunda Koronavirüs olduğu çıktı. Koronavirüs çıktığı an hem yetiştirici için hem de diğer yetiştiriciler bir an korktular. Hani bize de bulaşır mı diye, hatta buzağısını bırakıp gidenler de oldu” dedi.

HAYVANLARDAN İNSANLARA BULAŞIR MI?

Yetiştiricileri bilinçlendirdiklerini belirten Ediz, virüsün hayvanlardan insanlara bulaşmayacağını anlattıklarını söyledi. Ancak hayvanlara bulaşan koronavirüs bazı buzağıların ölmesine neden oldu. Koronavirüsün sadece buzağıları değil, kedi ve köpek gibi pek çok hayvanı etkilediğini şu sözlerle ifade etti:

“Sonuçta yetiştiricileri bilinçlendirdik ve insana bulaşmayacağını gördük. Ancak bazı yetiştiricilerimin çok maddi kayıplarına neden oldu Koronavirüs’ten 6-7 buzağısını kaybeden yetiştiricilerimiz oldu. Sadece buzağı değil, kedi olsun, köpek olsun bu sene çok fazla Koronavirüs vakasıyla karşılaştık. Korona virüs sadece buzağı değil kedi, köpek olmak üzere bütün hayvanlarda şiddetli ölümlerle sonuçlanan bir virüstür”

2 HAYVANIMI KAYBETTİM

30 yıldır hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaş, “30 yıldır hayvancılık yapılıyor. Bu sene ishal, akciğer hastalığı eskiden bir günlük hayvanlarda oluyordu. Şu an 5 aylık hayvanlar da var. Hayvanlarımızı veteriner hekime getirdim. Veteriner hekim test aldı. Test sonucunu Koronavirüs olarak bize söylediler. Şu an 10 hayvanım tedavi görüyor, 2 hayvanımı kaybettim. Tedaviye başladık, serum tedavisi yapılıyor. Kaybımız çok” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir