GündemSağlık

Ebeveynler dikkat! Koronavirüs çocuklarda bu şekilde kendini gösteriyor!

Türkiye genelinde artış gösteren koronavirüs vakaları son 2 gündür düşüş göstermeye başlasa da ne yazık ki halen istenilen rakamlara ulaşılmış değil. Uzmanları yaptığı açıklamaya göre etkili olan mutasyon virüs en çok çocukları etkiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Çocuk ve Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı yaptığı açıklamasında çocuklarda mutasyon virüsün hangi belirtilerle kendini gösterdiğini tek tek sıraladı.

Dağlı, konu ile ilgili yaptığı çalışmalarda koronavirüsün çocuklar üzerindeki etkisini inceleyerek değerlendirdi ve ortalama yüzde 16 – 19 çocukların belirti göstermeden diğer çocukların ise aşağıdaki belirtileri gösterdiğini söyledi:

BELİRTİLERİN BAŞINDA ATEŞ, ÖKSÜRÜK, BURUN AKINTISI GELİYOR

Koronavirüse yakalanan çocukların en sık gösterdiği belirtileri sıralayan uzman isim, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz bir yıl içinde solunum yolu enfeksiyonları azaldı ve bu durumlarda çocuk hekimlerinin aklına ilk gelen tanı Covid oluyor. Hastalık çocuklarda yüzde 16-19 oranında belirti vermeden geçiyor.  Belirti verenlerde ise ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun doluluğu ve akıntısı dikkat çekiyor.  Baş, karın, kas ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı da görülebiliyor. Hastaların yüzde 8-12’sinde sık ve zorlu nefes alma, yüzde birinde cilt döküntüsü görülüyor”

HASTANEYE YATANLARIN YAŞ GRUBU 12 – 17

Açıklamasının devamında nadir de olsa çocukların bu sebepten hastaneye yattığını belirten uzman isim, hastaneye yatış yaş aralığının 12 – 17 arasındaki ergenler olduğunu, “Nadir görülse de çocuklarda Kronavirüs’ün hastaneye yatışı gerektiren vakaları da olabiliyor. Hastaneye yatan çocukların yüzde 19’u küçük süt çocukları, yüzde 42’si ise 12-17 yaş grubundaki ergenler. Bu çocukların üçte birine yoğun bakım tedavisi gerekiyor. Hastalığı ağır geçiren çocuklarda çoğu zaman eşlik eden kronik bir hastalık bulunuyor. Çocuk yaş grubunda ağır hastalığı işaret eden bulgular, 24 saatten fazla devam eden ateş, iltihabı gösteren kan değer yüksekliği, Kovid tanısı almış kişiyle temas; kalp, cilt, mide-barsak, böbrek, solunum, sinir sistemi gibi birkaç organ sistemine ait belirtilerin bir arada olmasıdır” şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir