EkonomiGündem

Milyonlarca kişiye müjde! Bu yerler kira ödemeyecek! Harekete geçildi!

Koronavirüs salgını sebebiyle zor günler geçiren binlerce iş yeri için harekete geçildi. Ak Parti Yargı Reformu paketi kapsamında Borçlar Kanunu’nda yapılacak olan değişiklik ile birlikte yeni bir düzenlemeye adım atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda salgın gibi çeşitli olağanüstü durumlarda kapalı olan işyerleri, kapalı kaldıkları süre boyunca kiralardan sorumlu olmayacak.

Konuyla ilgili hazırlanan düzenlemenin tüm işletmeleri kapsayacağı belirtildi. İşyerleri kira bedelini mülk sahiplerine ödememe hakkına bu dönem içerisinde sahip olabilecek.

KİRA ÖDEMEME HAKKINDA SAHİP OLACAKLAR

Yapılacak olan bu düzenleme herhangi bir olağan üstü durum sebebiyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işyerleri için geçerli olacak. Örnek vermek gerekirse, salgın yüzünden kapatılan kafe ve restoranlar gibi işyerleri, kapalı kalmış oldukları süre içerisinde kira bedelini mülk sahiplerine ödememe hakkında sahip olacak.

Buna göre bir ay kapalı kalan işletmeler bir ay, 15 gün kapalı kalan işletmeler 15 günlük kiralarını ödememe hakkına sahip olacak.

SORUNLAR MAHKEMEYE GİTMEDEN ÇÖZÜLECEK

Konuyla ilgili AK Parti’nin hukukçu kurmayları şu değerlendirmeyi yaptı:

“Özellikle salgın döneminde de görüldü ki, kapatıldığı için binlerce iş yeri, kirasını ödeyemedi. Mevcut mevzuata göre kiralayan ile kiraya veren arasındaki bu tip uyuşmazlıklar ancak mahkeme yoluyla çözülebiliyor. Yeni düzenleme ile mahkemeye gitmeden, kapalı kalınan süreye ilişkin adım atılıyor”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir