Genel

Bilim Kurulu üyeliğinden ilk istifa kararı!

Gelen bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden olan Prof. Dr. Alpay Azap, Bilim Kurulu’ndan ayrıldı. Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana yapılan toplantılara katılmayan Prof. Dr. Azap, Bilim Kurulu WhatsApp grubundan da ayrıldı. İşte detaylar..

Koronavirüs salgını ülkemizde görüldüğü andan itibaren kurulan Bilim Kurulu üyelerinden olan Alpay Azap, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeliğinden ayrıldı. Konuyla ilgili açıklama geldi.

AYRILMA NEDENİ

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’ın “Halen yürütmekte olduğu Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanlığı faaliyetlerine daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla” Bilim Kurulu üyeliğinden ayrıldığı belirtildi.

Bilim Kurulu’nun resmi olarak devlet görevlendirilmesi ile oluşturulmadığı için Azap’ın iletişim kanalları üzerinden ayrılma bilgisini Sağlık Bakanı’na bildirimesi ve ileitşim kanallarından ayrılması ile Bilim Kurulu’ndan ayrılması gerçekleşti.

“FAYDALI OLMADIĞIM DÜŞÜNDÜM”

Alpay konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Faydalı olmadığımı düşündüm. Yükselen ikinci dalga, hastaneden kafamı çıkarmama izin vermiyordu. Enerjimi hastalara, bilimsel araştırmalara ve derneğe ayırmaya karar verdim” dedi.

Prof. Azap şöyle devam etti:

“Faydalı olamadığımı düşündüğüm ekim ayından beri toplantılara katıl(a)mıyorum. Zaten yükselen ikinci dalga hastaneden kafamı çıkarmama izin vermiyordu. Sonrasında da sınırlı enerjimi hastalara, bilimsel araştırmalara ve derneğe ayırmaya karar verdim. Basından da uzak durup işimi yapmaya çalıştım. Beni arayan, yayına davet eden basın mensuplarının çoğuna da durumu anlattım. Bir haber değeri görmedikleri için olsa gerek, duyurmadılar. Dün yine bir davet için arayan Yavuz Oğhan’a durumu anlatınca, o haber değeri gördü bunda. Sonuç olarak ayrılmam yeni değil aslında”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir