Gündem

2 haftalık kısmi kapanma yarın sona eriyor! Bilim adamlarının önerdiği yeni tedbirler!

Koronavirüs salgınında vaka ve vefat sayılarının artış göstermesi sebebiyle alınan kısmi kapanma uygulaması yarın sona eriyor. Alınan kararlar sonrasında tabloda ciddi bir düşüş kaydedilmezken, yarın düzenlenecek olan Kabine Toplantısında yeni kararların alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

Kısa süre içerisinde vakalar kontrol altına alınmazsa, uzmanlar, pek çok sektörün ağır bedel ödeyebileceğini belirtiyor. Bu kapsamda yarın sona erecek 2 haftalık kısmi kapanma sonrasında bilim adaylarının sunduğu yeni tedbirler haberimizde

Açıklanan son koronavirüs tablosu, yarın sona erecek olan iki haftalık kısmi kapanmanın devam etmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Uzmanlar bu kapsamda daha sıkı tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ediyor. Açıklanan tabloda vaka sayıları biraz gerilese de günlük hafta sayısı 3 binin üzeinrde olması,vefat sayılarının hala 250 bin bandında olması ve yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 70’i bulması, tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor.

DAHA SIKI TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR

Konuyla ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, “Geçtiğimiz 2 haftada günlük vakaların 60 binden 50 bine ancak inebilmesi, daha sıkı tedbirlere ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Pozitif vakaların daha aşağıya çekilebilmesi ancak kısıtlamaların daha kapsamlı olarak bayramı da içerisine alacak şekilde planlanması ile mümkün olabilecek” dedi.

“AİLE İÇİNDE BİR ŞEY OLMAZ DİYE MASKESİZ DURULUYOR”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurgül Ceran “Kısıtlamaların devam etmesi gerekir. İstenilen şeyi almadık. Kapatmalar belki iki hafta sonra anlaşılır. Çok yüksek vakalar olduğu için böyle devam edersek daha yavaş yavaş sayılar azalacak. Belki tam kapatma da gelebilir. Yeni hasta sayımız çok fazla. Kısıtlama devam eder belki kısıtlamalar daha da artabilir. Aile bulaş çok fazla. İnsanlar farkında olmadan belirtiler ortaya çıkmadan önce bulaştırıyor. En çok da bunlardan oluyor. Aile içinde bir şey olmaz, diye evde maskesiz duruyor. Herkes birbirini enfeksiyon taşıyan biri olarak görmesi gerekir. Toplumda her gün 60 bin vaka oluyor. Bunlar 10 gün taşısa virüsü aynı anda 10 gün öncenin enfektesi 600 bin kişi virüsü taşıyor. Yüzde 1’i her gün enfekte. Aramızda dolaşanların çoğu enfeksiyon taşıyor. O nedenle karşımızdaki kişilerden birini enfeksiyon taşıdığını düşünerek o şekilde önlem almalıyız. Maske takmak çok önemli” şeklinde konuştu.

“KISITLAMALARIN BU ŞEKİLDE DEVAM ETMESİ GEREKİYOR”

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan ise yaptığı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

“Kısıtlamaların bu şekilde devam etmesi gerekir. Çünkü sayılar 50 bin bandında devam ediyor. Tepe noktasını gördük. Dalganın fazla kolu var. Bir taraftan aşı yapıyoruz. En azından bu şekilde önlemlerle devam etmemiz gerekir. Aşılama iyi gidiyor. Aşı çeşitleri var. Sırası gelenler aşılanıyor. Kim olmak istiyorsa aşılanıyor. Mutasyonlar değişmeden bir yere evrilmeden aşılamamız hızlı şekilde yapmamız lazım”

 

Bir Yorum

  1. Ya arkadaş maske diye diye bu maske tekelcilerini zengin ettinşz. Siz değil miydiniz bu virüs göze dokunmayla da hulaşır elinizi gözünüze değdirmeyin diyen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir