Genel

Aracı olan herkesi yakından ilgilendiriyor! 1 Mayıs’ta başlıyor!

Aracı olan herkesi yakından ilgilendiriyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre artık yenilenen lastik etiketlerinde kategorilerde ve seviyelendirmelerde sadeleştirmeye gidildi. Yeni uygulamanın 1 Mayıs tarihinde uygulanacağı duyuruldu. Araç sahipleri artık satın alırken, bilgilere karekod uygulaması ile ulaşabilecek.

Yeni etiketlerde tedarik edilen kişinin ismi, lastik tipi ve ebat bilgisi gibi birtakım bilgiler de bulunacak. İşte araç sahiplerini yakından ilgilendiren o karar ve merak edilenler..

LASTİK ALACAKLAR DİKKAT!

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, yapmış olduğu açıklamasında “Etiketlemedeki bu değişikliğin temel amacı; küresel sürdürülebilirliğin sağlanması; ekonomik ve çevresel verimliliğin artırılması, sürüş güvenliğinin artırılmasıdır” ifadesini kullanarak, özellikle lastik almak isteyenlerin etiketleri incelemesi gerektiğini belirtti.

DÜZENLEMENİN YENİ HATLARI

Konuyla ilgili yapılan açıklamada yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında yeni etiketlerde aranacak olan değişiklik ve düzenlemelerin ana hatları şu şekilde ifade edildi:

Yeni etiketlerde tedarikçi ismi, ebat bilgisi, lastik tipi ile ilgili belirlenmiş numerik kod, lastik türü gibi bilgiler etiketin üst kısmına eklendi. Lastik etiketinde yer alan kare kod (QR kod) vasıtasıyla lastik bilgilerine erişim veriliyor.

Yakıt Verimliliği ve Islak Yol Tutuş Sınıfları A’dan (En yüksek) E’ye (En düşük) 5 seviyeye indirildi ve seviyelerin aralıkları değiştirildi.

Dış Yuvarlanma Gürültüsü sınıfları sembolü değişti. Yeni şekliyle alt sol köşede, dB cinsinden ölçülen değer olarak yer alıyor ve ses seviyesi (A-C aralığında) sınıflandırıldı.

Lastiğin zor kış koşullarında kullanılan bir lastik olup olmadığını gösteren ‘Kış Lastiği’ (içinde kar tanesi deseni olan üç zirveli dağ) Sembolü veya lastiğin buzda yol tutuş lastiği olup olmadığını gösteren sembol eklendi.

C1 (Otomobil) ve C2 (Hafif Ticari Araç) kategorilerine ilave olarak C3 (otobüs, kamyon, tır) kategorisindeki lastikler için de etiketleme zorunlu hale getirildi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir