Eğitim

Bakan Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından flaş bir açıklama geldi. Yaptığı röportajda, milyonlarca öğrencinin ve velinin merakla beklediği yüz yüze sınavlarla ve yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaptı. Vakaların hala kritik seviye olmasıyla birlikte yüz yüze verilen ara ne zamana kadar devam edecek? 3 Mayıs’ta sınavlar yapılacak mı? Lise sınavları ertelenir mi? İşte Bakan Selçuk’un açıklamaları

Salgın süredir bir süredir uzaktan eğitimlerine devam eden öğrenciler, okulların açılıp açılmayacağını merak etmeye başladı. Vakaların durumuna göre yüz yüze eğitime geçilse de kısa sürede vakalar yüzünden yeniden eski sisteme dönüş yapıldı. Bakan Selçuk, eğitim süreciyle ilgili gelinen son durum hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

“ERİŞİM SIKINTISI OLAN ÇOCUKLARIMIZI HANE HANE BİLİYORUZ”

Salgın döneminde hangi sorunlarla karşılaştınız?

“Yüzyılda bir denk gelebilecek bir hadise karşısında eğitimde alternatifler üreterek her bir evladımıza ulaşmak çabasındayız. Milli Eğitim Bakanlığı adına bir sene zorlu ama çok öğretici ve verimli geçti. Okullar genel olarak kapalı olsa da okul öncesi eğitim kurumlarını, ilkokulları ve köy okullarını elimizden geldiğince açık tutmaya çalıştık. Ayrıca dünyada olduğu gibi bizde de uzaktan eğitime bazı erişim sınırlılıkları yaşandı. Biz erişim sınırlılıkları olan çocuklarımızı hane hane biliyoruz. Onların cihaz ve internet ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Bunların tamamının takibini de her ay düzenli olarak bağımsız bir araştırma şirketine yaptırdığımız saha araştırması neticesinde yapıyoruz”

“EBA KULLANICI SAYISI 1 MİLYON SEVİYESİNE YAKLAŞTI”

Çözüm için neler yapıldı?

” EBA’da bugün eş zamanlı kullanıcı sayısı 1 milyon seviyesine yaklaştı. Şu an; günlük toplam 500 bin şubede, 3 milyon saat canlı ders işlenebiliyor. Bugüne kadar 225 milyon 79 bin 143 saat canlı ders yapıldı. 15 bin 221 EBA Destek Noktası ve 191 EBA Mobil Destek Aracı oluşturuldu. Aylık 25 GB internet kotasına sahip 700 binden fazla tablet bilgisayar setinin öğrencilerimize dağıtımı tamamlandı. Alanında uzman 112 farklı branşta yaklaşık 1000 gönüllü öğretmen görev aldı. EBA kanallarında 15 bin 277 saat yayın yapıldı. Eğlenceli ve keyifli vakit geçirmelerine katkı sağlayacak 1020 ders dışı etkinlik ve TBA videosu hazırlandı. 16 Nisan 2021’e kadar EBA 20 milyar 863 milyon 904 bin 219 kez ziyaret edildi”

“ÖĞRENCİLER 5 AYRI NOKTADAN DERS ALABİLİYOR”

Çocuklar eksik kalır mı?

“Bizim eksikliği en çok hissettiğimiz yer köy okulları ve sınav grupları oldu. Biz bunları hep açık tuttuk. Sınav grupları yüz yüze kurslara da gidebildi. Mobil uygulama istiyorum diyen için de mobil uygulama var. Telefonda soru sormak istiyorum, o da var. Bana soru paketi verin, o da var. Televizyon izlemek istiyorum, o var. Youtube’dan dinlemek istiyorum, o da var. Randevu bile almanın zor olduğu Türkiye’nin alanında en başarılı hocalarından rica ettik, ders anlatımlarıyla video kütüphanesi oluşturduk. İsterse ondan dinleyebilir. Öğrenci 5 ayrı noktadan ders alabiliyor. Şimdi eskiden olmadığı kadar çok kaynak var”

“TEREDDÜT ETMEDEN SINAVLARI ERTELERİZ”

Yüz yüze olan sınavlar ertelenecek mi?

Salgının seyrinde yeniden yaşanan artış nedeniyle sınavları erteleme kararı aldık. Okullarda yüz yüze eğitim yapan 8 ve 12. sınıf öğrencileri için sınavlar da yine okulda yüz yüze yapılacak. Diğer sınıf düzeylerinde sınavların ise 3 Mayıs sonrasında okulda yapılmasını uygun bulduk. 3 Mayıs’taki sınavlarla ilgili tümüyle bakış açımız şu; eğer sağlık koşulları açısından ‘sınavların ertelenmesi gerekir bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var’ denirse inanın; hiç tereddüt etmeyiz, derhal yaparız. Bizim hiçbir şekilde bir ısrarımız olmaz. Çünkü çocuklarımız, velilerimiz, öğretmenlerimizin sağlığı her şeyden önce geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir