Gündem

Reuters’a konuşan yetkililerden flaş açıklama! 3 hafta sokağa çıkma yasağı, AVM ve okullar kapanıyor!

Tüm Türkiye bugün saat 15.30’da başlayacak olan Kabine Toplantısını bekliyor. Son günlerde düşüş gösterse de vefat sayılarının hala kritik seviyede olduğu koronavirüs salgınına ilişkin Reuters’a konuşan iki yetkiliden flaş açıklamalar geldi. İddiaya göre bugün Kabinede 3 haftalık sokağa çıkma kısıtlaması ele alınacakken, okulların ve AVM’lerin kapatılmasının da gündemde olacağı ifade edildi.

Gündemde olan kararlarla ilgili konulan yetkililerden biri, “Bakanlıklar açısından tam kapanmayı savunanlar ve karşı çıkanlar var. Nihai kararı Erdoğan verecektir” ifadesini kullandı.

VAKALAR DÜŞÜYOR AMA YETERLİ DEĞİL

Konuyu değerlendiren yetkili, vakaların düştüğünü ancak henüz yeterli seviyede olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“60 binin üzerinde vaka sayıları oldu. Birkaç gündür düşüyor ama yeterli değil. Tam kapanma kabinenin gündeminde olacak ve bu seçenek uygulanmalı. Vaka sayılarının 10 binin altına inmesi gerekiyordu”

AVM VE OKULLAR KAPANACAK

Tam kapanmanın ekonomi açısından iyi bir seçenek olmadığını ancak bir yandan da vaka sayıları ile vefat sayılarının da mevcut tabloda iyi olmadığını ifade eden yetkili bu süre içerisinde okul ve AVM’lerin kapatılabileceğini, “Tam kapanma ekonomi açısından en iyi seçenek değil belki ama hem kayıplar, hem sağlık sistemi hem de ekonomi açısından da mevcut tablo iyi değil. Tam kapanma elbette çok istenerek yapılacak bir şey değil ama ekonomide üretimin devam ettiği, lojistik gibi sektörlerin çalıştığı bir tam kapanma hayata geçebilir. Restoran ve cafeler halen kapalı ama bulaşı azaltmak için okullar, AVM’ler de kapanmak zorunda kalabilir. Şehirlerarası seyahatler yine ancak izinle mümkün olacak. Bu süre de Ramazan Bayramı sonrasına kadar olmalı” şeklinde ifade etti.

TAM KAPANMA OLMAZSA BİLE SIKI TEDBİRLER OLACAK

Yetkili son kararın Erdoğan tarafından açıklanacağını ancak tam kapanma kararı alınmasa bile, sıkı tedbirlerin alınabileceğini, “Kabinede bu konu gündemde. Bakanlıklar açısından tam kapanmayı savunanlar ve karşı çıkanlar var. Nihai kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecektir. Tam kapanma olmazsa bile sıkı tedbirler olacaktır” şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir