Bilim, TeknolojiEkonomi

Kredi ve kredi kartı kullananlarla bankada hesabı olanlar dikkat! Artık değişiyor!

Kredi ve kredi kartı kullanan ile bankada hesabı olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. BDDK’nın yaptığı açıklama ile birlikte bankalarda yeni dönemin başlayacağı ifade edildi. Vatandaşların, bankalarda yaşadığı çeşitli sorunların çözülmesi adına yeni bir model oluşturuldu. Mayıs’ta başlayacak olan değişime ilişkin tüm detaylar açıklandı. İşte merak edilenler..

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bir süre önce açıklamış olduğu Bireysel Bankacılık Analiz ve Derecelendirme Modeli ile her bankaya Bireysel Bankacılık derecesi verilecek. Vatandaşların bankaları şikayet ettiği konular buradan kökten çözülmeye çalışılacak. Sektörden alınan bilgiye göre 5 ana modül ve 80 adet kontrol noktasıyla BDDK her bankaya derece verecek.

BANKALARDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Koronavirüs salgını sebebiyle uygulanan sosyal mesafe ve sokağa çıkma kısıtlaması döneminde dijital bankacılık hizmeti ve müşteri kazanımı büyük önem kazandı. Yapılan açıklamada banka çalışanı ile kişilerin fiziksel ortamda bulunmasına gerek kalmadan çevrim içi bir şekilde görüntülü olarak görüşülmesi için gerekli güvenlik ve gizlilik seviyesi oluşturulacak.

Görüntülü görüşme, şifrelendirilmiş güvenli iletişim ile yapılacak. Aynı zamanda bu süreçte gerekli eğitimleri almış en az bir müşteri temsilcisinin olması zorunlu olacak.

Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte bankacılık hizmetlerini daha hızlı ve rahat bir erişim yapılacak. Müşteri olması süreci 10 dakika içerisinde tamamlanacak. Yapılacak bu işlem sayesinde bankalar kağıt ve doküman kullanımını azaltarak, hizmet maliyetini düşürmeyi sağlayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir