Sağlık

Bu kişilerin koronadan ölme ihtimallerinin 9 kat daha fazla olduğu açıklandı!

Salgın hayatımızın merkezine oturmuş durumda. Konuyla ilgili Kanadalı bilim insanları tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada diş eti iltihabı ile koronavirüs arasında güçlü bir bağlantı olduğu ifade edilerek, diş eti iltihabı olan kişilerin ölme oranının diğerlerine göre 9 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’nde bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sonucuna göre koronavirüs ve diş eti iltihabı arasında güçlü bir bağlantı bulundu. Uzmanlar, diş eti iltihabı yaşayanların salgından ölme ihtimalinin 8,8 kat daha fazla olduğunu ifade ederek, bu süreç içerisinde mutlaka ağız sağlığına ve hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

HASTANEYE KALDIRILMA İHTİMALLERİ DAHA YÜKSEK

Diş eti iltihabı sorunu yaşayan kişilerin, koronavirüs sebebiyle hastaneye kaldırılma olasılıklarının 3,5 kat, ventilatörlere ihtiyaç duyma olasılıklarının ise 4,5 kat daha fazla olabileceği belirtildi.

GÜÇLÜ BİR İLİŞKİ VAR

McGill Diş Hekimliği Fakültesi’nden Profesör Belinda Nicolau, konu ile ilgili “Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında, Kovid-19 komplikasyonlarının önlenmesi ve yönetiminde iyi ağız sağlığının önemini ortaya çıkıyor. Periodontitis ile hastalık sonucu arasında çok güçlü bir ilişki var” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir