Gündem

Şehirler arası seyahat kısıtlamasının detayları belli oldu! Otobüs, tren, uçak ve gemi..

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama sonrasında vatandaşlar seyahat kısıtlamasının detaylarını araştırmaya başladı. Gece saatlerinde İçişleri Bakanlığı’nın göndermiş olduğu genelge ile birlikte şehirler arası seyahat kısıtlamasının detayları belli oldu. 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak ve 17 Mayıs 19.00’a kadar devam  edecek tam kapanma için açıklama geldi.

Uygulanacak olan şehirler arası seyahat kısıtlamasında seyahat izin belgesi olmayanlara uçak, tren, otobüs ve gemi gibi çeşitli toplu ulaşım araçları için bilet kesimi yapılamayacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGEYİ PAYLAŞTI

Vatandaşların detaylarını merakla beklediği tam kapanma için İçişleri Bakanlığı genelgeyi açıkladı. 17 günlük tam kapanma döneminde 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan kısıtlamada şehirler arası seyahat ile ilgili de birtakım değişiklikler yapıldı.

ZORUNLU HALLER DIŞINDA İZİN YOK

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 29 Nisan Perşembe 19.00 ile 17 Mayıs Pazartesi 05.00 arasında uygulanacak olan tam kapanma döneminde seyahatlere zorunlu haller dışında izin verilmeyecek.

Bu kapsamda istisnalar, genelgede, “Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacak” şeklinde ifade edildi.

CENAZE YAKINLARI İÇİN SEYAHAT İZNİ BELGESİ VERİLECEK

Genelgenin devamında şu ifadeler yer aldı:

“Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecek) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacak.Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacak.Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen, kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek”

ZORUNLU HALLERDE SEYAHAT NASIL YAPILACAK?

Zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/ Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edebilecekler. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.Tam kapanma sürecinde seyahat izin taleplerinde yaşanabilecek artış göz önünde bulundurularak Vali ve Kaymakamlar yeterli sayıda personel görevlendirilmesi başta olmak üzere seyahat izin taleplerinin hızlı bir şekilde değerlendirilerek karara bağlanabilmesi için her türlü tedbir alınacak.

BİLETLEME ÖNCESİNDE SEYAHAT İZİN BELGESİNE BAKILACAK

Belirtilen dönem içerisinde uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım aracıyla seyahat edecek kişilere biletleme işlemi yapılmadan önce mutlaka seyahat izin belgesinin olup olmadığı kontrol edilecek, geçerli bir seyahat izninin bulunması halinde biletleme işlemi gerçekleştirilecektir.

YÜZDE 50 KAPASİTE KURALI UYGULANACAK

Uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yapılacak seferlerde yolcuların araçlara kabulü öncesinde HES kodu sorgulaması muhakkak yapılacak ve tanılı/temaslı gibi sakıncalı bir durumun olmaması halinde araca alınacaktır.Şehirler arası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecekler ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 boş) şekilde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir