Gündem

Kurtulmuş'tan Cerablus Operasyonu Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Türkiye, sınırlarını koruma ve güvenliğini sağlama konusunda kararlıdır. Türkiye’nin sınırlarını korumak ve saldırılara cevap vermek için harekete geçmesi, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hakkıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Temmuz 2015’ten bu yana terör örgütleri ile çok yoğun bir mücadele içerisinde olduğunu belirterek, 15 Temmuz’daki FETÖ’nün darbe girişimini fırsat bilen DAEŞ ve PKK/PYD-YPG terör örgütlerinin topyekun saldırıya geçtiğini ifade etti.

Bir süredir sınır ötesinden yerleşim yerlerine çok sayıda roket atıldığını ve kayıplar yaşandığını anımsatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin buna göz yumması asla mümkün değildir. Türkiye, sınırlarını koruma ve güvenliğini sağlama konusunda kararlıdır. Türkiye’nin sınırlarını korumak ve saldırılara cevap vermek için harekete geçmesi, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hakkıdır.
Fırat Kalkanı Operasyonu’yla tüm terör odaklarına karşı sonuç alıcı, güçlü, etkili ve kararlı bir operasyon başlatılmıştır.Sınırlarımızın herhangi bir terör örgütü tarafından kontrol edilmesine asla sessiz kalmayacağız. Bu bir ulusal güvenlik meselesidir.
Türkiye, Suriye ve Irak’ın ve tüm komşularının toprak bütünlüğünden yanadır, bölgemizin daha fazla parçalanmasına karşıdır. Türkiye, sınır ötesinden kendisine yönelen tehditlere karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarını sonuna kadar kullanacaktır. Operasyonda görev alan kahraman askerlerimize Allah’tan muvaffakiyet diler, bölgemiz için barış ve huzura vesile olmasını dilerim.”

Kamupersoneli.net – AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir