Bilim, TeknolojiGündem

Bankalar mesai değişikliğinden sonra bir değişikliğe daha gitti! Yeni sistem 1 Mayıs’ta başlıyor!

Tüm Türkiye Ramazan ayını geçen seneye göre biraz daha farklı geçiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye genelinde 29 Nisan Perşembe 19.00’dan 17 Mayıs Pazartesi 05.00’e kadar devam edecek. Bu kapsamda Türkiye Bankalar Birliği yeni bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamasında bankaların çalışma sistemi ile ilgili yeni bir bilgi paylaştı.

Bankalar, uzaktan kimlik tespiti ile hizmet vermek için geri sayım yapmaya hazırlanıyor. 1 Mayıs tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan sistemle ilgili tüm detaylar aktarıldı. Türkiye Bankalar Birliği’nin kararı haberimizde..

KİMLİK TESPİT DÜZENLEMESİ HATIRLATILDI

TBB tarafından yapılan açıklamada Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik ile birlikte 1 Nisan 2021 tarihli Remi Gazete kararı yayımlandı.

UZAKTAN BANKA MÜŞTERİSİ OLABİLİRSİNİZ

TBB tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Uzaktan kimlik tespiti için mutlaka yeni T.C. kimlik kartına ve akıllı telefona sahip olmalısınız.

Kimlik kartınızın üzerindeki bilgiler okunabilir olmalıdır. Hasar görmüş bir kimlik kartı ile işlem yapılamaz.

Hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını lütfen akıllı cep telefonunuza indirin veya banka internet sitesine adresine girin.

Mobil uygulamayı indireceğiniz platformu güvenliğini veya giriş yapacağınız bankanın internet sitesi adresinin doğruluğunu lütfen kontrol edin.

Bilgilerinizin doğrulaması banka tarafından gerçekleştirildikten sonra uzaktan kimlik tespiti işlemini gerçekleştirmek için banka temsilcisi ile irtibata geçeceksiniz. Bu nedenle bankanın uygulamasını kullanmaya başlamadan önce lütfen sakin ve aydınlık bir ortama geçin.

Görüşme sırasında güneş gözlüğü ve maske gibi yüz tanımayı engelleyici unsurları lütfen kullanmayın.

İşlemlerinizi bilgisayarla yapacak dahi olsanız, mobil telefonunuzu lütfen yanınızdan bulundurun. Telefonun ön ve arka kameralarının çalıştığını ve internet bağlantınızı lütfen kontrol edin. Görüşme süresince kameranınız açık olmalıdır.

Bankanız tarafından, mobil telefonlardaki NFC özelliğini kullanmanız istenebilir. Bu nedenle salonunuzda NFC özelliğinin hangi menü altında olduğunu ve nasıl açılacağını mutlaka önceden öğrenin.

Doğrulama işlemi için hesap açmak istediğiniz banka başka bir bankadaki hesabınızdan para transferi yapmanızı talep edebilir.

Bu işlemler esnasında başvuru formuna girdiğiniz bilgilerin güncel ve eksiksiz olduğundan emin olun. Size yönetilen sorular lütfen eksiksiz ve net cevaplar verin.

Görüntü ve ses kalitesini, şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi bir kısıtlamaya imkan vermeyecek şekilde yetkili seviyede olduğundan emin olun.

Görüşme boyunca işlemler sadece sizinle gerçekleştirilecektir. Bu bedenle hesap ve işlem güvenliğiniz için üçüncü bir kişiden yardım destek almayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir