Genel

Koronavirüse yakalanan kamu personeline disiplin cezası verilecek!

Koronavirüs salgını kapsamında bir ilk yaşandı. Bartın Valiliği tarafından alınan karara göre koronavirüs salgınına yakalanan kamu personelinin gerekçesi yeterli görülmezse disiplin cezasının verileceği aktarıldı. İşte detaylar..

Bartın Valiliği almış olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında koronavirüs salgınının bulaşmasının engellenemediğini belirterek almış olduğu kararla herkesin dikkatini çekti.

“DİSİPLİN İŞLEMİ YAPILACAKTIR”

Konuyla ilgili İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı olan Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş imzası ile yayımlanan resmi yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Salgının bulaşmasını önlemek amacıyla çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir şekilde temaslı ya da pozitif olmaları durumunda, Genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis kararları uyarınca sorumlu sayıldığından, temaslı ya da pozitif etkilenen bu kişilerin temaslı ya da pozitif olma nedenleri kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır. Yapılan inceleme veya soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel hakkında kurum amirlerince disiplin işlemi yapılacaktır”

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADIĞI İÇİN PANDEMİ HIZLA YAYILDI

Bartın Eğitim-Sen Şube Başkanı Sedat Bora,kent genelinde kurumların yeterli pandemi önlemleri almadığını ifade ederek “Öğretmenlere ve kamu çalışanlarına aşı yapılmamış, uzaktan çalışma uygulamalarına geçilmemiş, tüm okullar 2 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime açılmış ve pandemiye davetiye çıkarılmıştır. Gerekli önlemler alınmadığı için Bartın’da pandemi hızla yayılmıştır” dedi.

“DİSİPLİN CEZASIYLA TEHDİT ETMEKTEDİR”

Bora, açıklamasının devamında Sağlık Bakanlığının da doktorlardan koronavirüse yakalandıklarında bunun meslek hastalığı sayılması için hastanede yakalanmış olma durumunun kanıtlanması istendiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bartın Vali yardımcısı da kamu çalışanlarını ve öğretmenleri covid-19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit etmektedir. Söz konusu yazı kamu yönetimi ve eğitim yönetimi açısından hiçbir bilimsel veriye ve usule uymamaktadır. Kamu çalışanlarına yasal olarak herhangi bir sorumluluk getirmemektedir.

Bu tehdit ülkemizde son dönemlerde gördüğümüz yaşanan baskıcı, ben yaptım olducu ve yasa tanımazcı bir anlayışın yerel tezahürüdür. Neden hasta oldun? O zaman disiplin cezası alacaksın demek yasal değildir. Pandemiden halkı sorumlu tutmaktır. Yasal geçerliliği bulunmamaktadır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir