Gündem

Çalışanları yakından ilgilendiriyor! E-Devlet üzerinden yapılacak!

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan duyuruya göre tam kapanma süreci içerisinde vatandaşlar izin belgelerini E-Devlet üzerinden alabilecek. İşte detaylar ve merak edilenler..

Çalışanlar, tam kapanma döneminde izin almak için valilik ve kaymakamlıklara doğru hareket ediyor. Ancak yoğunluk sebebiyle işler de aksama olabiliyor. Bakanlık tarafından yapılan hatırlatılmaya göre tam kapanma süreci içerisinde çalışma gereken vatandaşlar izin belgelerini e-Devlet üzerinden alabilecek.

UYGULAMANIN DETAYLARI AÇIKLANDI

Konuyla ilgili İçişleri Bakanı Soylu, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

“Yeni bir şey daha söyleyeyim; dünyanın da hayran olduğu bir e-Devlet sistemimiz var. Bakanlığımız e-Devlet sisteminde en iyi noktalardan birisindedir. Burada e-başvuru sistemimizde ‘seyahat izin belgesi’ bölümü bulunuyordu. Bugün vatandaşlarımıza kolaylık olsun diye İçişleri Bakanlığında e-başvuru bölümüne girmeden, seyahat izin belgesine direkt girebilecekleri bir alan açtık”

Soylu, uygulama ile ilgili detayları, “Seyahat izin belgesine girecekler, kimlerin bundan istifade edebileceği orada butonlarda belli zaten. Buna yönelik olarak da seyahat izin belgesi alınabilecek. Kim bu şehirlerarası seyahat muafiyetinden faydalanabiliyorsa orada yazıyor zaten.

Aynı zamanda cenazeyle ilgili de yeni bir buton açtık. Eskiden seyahat izin belgesi içerisine defin belgesi koyularak yapılıyordu. Şimdi ona da gerek yok. Kendi adınızı, cenazenizin ismini, T.C. kimlik numarasını yazıyorsunuz, bizim sistemimiz direkt Sağlık Bakanlığı sisteminden alarak hemen 10 kişiye kadar otomatik olarak izin veriyor. 10 kişiden sonrası seyahat izin kurullarından alınabilir” şeklinde paylaştı.

“KİMSEDEN YAZI ALINMASINA GEREK KALMAYACAK”

Soylu, konuyla ilgili açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Çalışma izin belgesiyle ilgili arkadaşlarımız yarın (bugün) akşam devreye koyacaklar. e-Devlet üzerinden SGK tuşuna basıp T.C. kimlik numaraları girilerek, çıktı alınacak. Bu kadar. Kurumların ayrıca bir yazı vermesine gerek kalmayacak.

Diyelim ki alınamadı, onu da yarın tekrar yayınlıyoruz, bu sefer çalışılan kurumlar size bir görevli kağıdı verecek. Bu görevli kağıdında ad, soyad ve kurumun ‘Bu benim şu SGK kaydıyla çalışanımdır. Bunun suistimalinden ben de sorumluyum’ diye bir kağıt imzalayacak.

Yani hem e-Devlet üzerinden bunu çok rahat bir şekilde vereceğiz, kimseden yazı alınmasına gerek kalmayacak. Eğer alınamıyorsa da iş yerinden bir belge alınabilecek. Hem klasik hem modern metodumuz var”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir