GündemSağlık

Ülkemizde Hindistan varyantını görüldü! Hint varyantını ne kadar tehlikeli?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul’da 5 kişide Hint mutasyonu olarak adlandırılan Hindistan varyantını ile karşılaşıldığını ifade eden Bakan Koca’nın bu açıklaması sonrasında Hint varyantını ne kadar tehlikeli? sorusu gündeme bomba gibi düştü.

Hindistan’dan gelen Hint varyantı görüntüleri herkesi tedirgin etti. Hindistan’da ölüm ve vaka sayılarını resmen rekora doğru götüren Hint varyantını ülkemizde görülmeye başlandı. Peki, bu mutasyon çok daha mı tehlikeli? İşte detaylar..

HİNDİSTAN MUTASYONU DAHA MI TEHLİKELİ?

Hindistan’dan gelen mutasyona ait insanların birden yere yığılması ile ilgili görüntüler, durumun ne kadar tehlikeli olduğunu bir kere daha ortaya koydu. Ülkemizde görülen çeşitli mutasyonların vakasını arttırması üzerine bir de Hindistan mutasyonunun görülmesi, herkesin aklına aynı soruları getirdi.

Hindistan’da günlük vaka sayısı 300 binden fazla. Aynı zamanda günlük can kaybı ise 3 bini aşmış durumunda. Vakaların artış sebebinin B.1.617 varyantını olduğuna dair açıklamalar yapılsa da konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

HİNDİSTAN MUTASYONU NEDEN DAHA FARKLI?

Hindistan mutasyonunun diğer mutasyona göre daha hızlı bulaştığı ifade ediliyor. DSÖ tarafından yapılan açıklamada varyantın takip edildiği, ancak henüz büyük bir endişe kaynağı olmadığı anlamına geldiği belirtiliyor.

Fakat bilim insanları, virüsün hızlı bir şekilde yayıldığını ve tehlike büyümeden hemen tedbir alınması gerektiğinin altını çiziyor. Artışın sebebinin Hindistan mutasyonu olup olmadığı konusu ise henüz net değil.

E484Q ve E484K mutasyonları, Hint varyantında olan mutasyonlar olarak adlandırılıyor. Bu mutasyonlar bir süre önce Güney Afrika ve Brezilya varyantlarında da görülmüştü. Hint varyantında aynı zamanda Kaliforniya varyantı B.1.429’da saptanan L452R gibi çeşitli mutasyonların da olduğu ifade ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir