GündemSağlık

Hint mutantında korkutan belirtiler! İstanbul’da 5 kişide görüldü!

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Türkiye’de ilk defa Hindistan mutasyonunun görüldüğünü duyurmuştu. İstanbul’da 5 kişide görülen mutant virüse ilişkin Doç. Dr. Ümit Savaşçı gözlerinin korktuğunu ifade ederek, eğer 2 ay sonra eğer aşılanmada yeteri temini sağlanmaması durumunda vaka patlaması yaşanabileceğin belirtti.

Uzman isim, Hindistan mutasyonunda ağırlıklı olarak dirençli ateş, ishal, solunum yetmezliği gibi birtakım ağır belirtilerin görüldüğünü söyledi. Doç. Dr. Ümit Savaşçı, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“Hindistan mutantının savunma hücrelerimizden kaçabilme yeteneğinin olduğunun gösterilmesi nedeniyle ülkemizde de 2 ay sonra eğer aşılanmada da yeteri temini sağlayamazsak tekrar bir vaka patlaması ile karşı karşıya kalabiliriz, Hindistan mutantı yayılırsa..”

BİZİM İÇİN EN KORKUTUCU YÖNÜ

Doç. Dr. Savaşçı, çift mutasyonunun en korkutucu yönünün antikorlardan kaçabilmesi olduğunu belirterek, “Çift mutasyonun bizim için en korkutucu yönü; bizim bağışıklık sistemimizden, savunma hücrelerimizden, koruyucu antikorlarımızdan kaçabilme yeteneğine sahip olması. Bu olay bizim için hüsran ile sonuçlandı. 17 ülkeye yayılmış vaziyette. Çift mutasyon olduğu için dikensi çıkıntılar ve hücrenin savunma sisteminden kaçtığı için bizi endişeye sevk ediyor. İyi gelişmeler de var. Uğur hocamız Biontech aşısının Hindistan mutasyonundan etkilenmediğini belirtti. Şu an en büyük silahımız aşı” dedi.

2 AY SONRA PATLAMALAR OLABİLİR

Hindistan mutasyonunun şu anda 17 ülkeye yayıldığını belirten Savaşçı, şunları söyledi:

“Hindistan mutantının savunma hücrelerimizden kaçabilme yeteneğinin olduğunun gösterilmesi nedeniyle ülkemizde de 2 ay sonra eğer aşılanmada da yeteri temini sağlayamazsak tekrar bir vaka patlaması ile karşı karşıya kalabiliriz, Hindistan mutantı yayılırsa. Bu yüzden özellikle uçuşlar, sınırlar, temas olayını sıfıra indirmemiz lazım. Halkımız da vakalar azaldıkça rehavete kapılmamalı”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir