Genel

Emniyetten yeni genelge! Artık yasaklandı!

Emniyet Genel Müdürlüğü yeni bir genelge yayımladı. Yayımladığı genelgeye göre toplumsal olaylarda polislerin görüntü ve seslerinin kaydedilmesi yasaklandı. Konuyla ilgili genelge Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, tarafından paylaşıldı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın imzası ile yayımlanan genelgede eylemler sırasında polislerin görüntü ya da seslerini kaydeden kişilerin haklarında adli işlem yapılacağı ifade edildi.

GÖREVİ ENGELLEDİĞİ İFADE EDİLDİ

Yayımlanan genelgede görevli olan polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medya üzerinden paylaşılması, “Özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği” durumunu ortaya çıkardığı ve bunun görevi yapmayı engellediği ifade edildi.

ÇHD İstanbul Şubesi’nden genelgeye ilişkin yaptığı açıklamasında, “İçişleri Bakanlığı’ndan 1 Mayıs öncesi personelini garantiye alma genelgesi” ifadesini kullandı. İşte yapılan o paylaşım:

“GENELGE İLE BU KARARIN ALINMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Konuyla ilgili karar bir televizyon kanalında masaya yatırıldı. Hukukçu Dr. Rezan Epözdemir çıkartılan genelge ile ilgili bu kararın genelge ile değil, kanunla alınabileceğini, “Genelgeyle bu kararın alınması mümkün değil. Bunun kanunla yapılması gerekir” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir