Gündem

Son dakika İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile yeni koronavirüs genelgesi!

Gelen bir son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine Seyahat izin Belgesi konulu bir ek genelge gönderildi. Gönderilen genelge kapsamında zorunlu kamusal görev için kurum tarafından görevlendirilen kamu personeli dışında, profesyonel spor müsabakalarına katılacak milli sporcular, yöneticiler ve diğer görevliler seyahat ederken, görev belgesi ve kimlik kartının ibrazı yeterli olacak.

Türkiye 29 Nisan akşamı itibari ile tam kapanmaya giriş yaptı. Vaka sayılarının 5 binin altına indirilmesinin amaçlandığı tam kapanma döneminin ilk gününde İçişleri Bakanlığı’ndan seyahat yasağı ile ilgili bir genelge gönderildi.

Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen ek genelgede şu ifadeler yer aldı:

“Genelge kapsamında; zorunlu bir kamusal görevin ifası için kurumlarınca görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin yanı sıra profesyonel spor müsabakaları ile yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacağına yönelik ilgili federasyonlarınca belge düzenlenmiş olan milli sporcular, yöneticiler ve diğer görevlilerin (hakem, gözlemci, temsilci vb.) her türlü vasıtayla yapacakları şehirlerarası seyahatlerde kimlik kartı ve görev belgesinin ibrazı yeterli olacak. Ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeyecek”

GÖREV BELGESİ DÜZENLENMESİ GEREKİYOR

“Toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde toplu ulaşım faaliyetlerinde bulunan işletme veya firmalar tarafından bu hususa ilişkin kontrol sağlanacak. Kimlik kartı ve görev belgesi düzenlenmiş olan kişilerin (ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeden) toplu ulaşım araçlarına kabulleri sağlanacak.Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde şartları tutan kamu görevlileri, sporcu, yönetici ve diğer görevlilerinin şehirlerarası seyahatlerine izin verilecek ve seyahat izin belgesi istenmeyecek.Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir