Genel

Yeni dönem yarından itibaren başlıyor! Artık değişti!

Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Uzaktan kimlik tespiti ile ilgili düzenleme yapıldı. Banka müşterisi olmak isteyen ya da hesap açacak olan kişilerden yüz yüze alınacak bilgiler de yapılan bu düzenleme içerisinde alındı. 1 Mayıs itibariyle yürürlüğe giren kimlik tespitine ilişkin değişiklik haberimizde

Uzaktan kimlik tespiti ile ilgili yapılan düzenleme yarından itibaren uygulanmaya başlanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma kurulu Genel Tebliği, bugünkü Resmi Gazete içerisinde yayımlandı.

TEYİT İŞLEMLERİNDE DE KİMLİK KARTI KULLANILACAK

Kimlik tespiti için alınan adres ve kimlik bilgileri İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Paylaşım Sistemi Veri Tabanı üzerinden sorgulanabilecek.

ALINMASI GEREKEN SIKILAŞTIRILMIŞ TEDBİRLER

Başvuran kişi hakkında risk değerlendirmesi yapılacak.

Riskle orantılı olarak aşağıda belirtilen tedbirlerden biri ya da birden fazlasının tamamı uygulanabilecek:

“Müşteri hakkında ilave bilgi edinmek ve müşteriyle gerçek faydalanıcının kimlik bilgilerini daha sık güncellemek. İş ilişkisine girilmesini, mevcut iş ilişkisinin sürdürülmesini ya da işlemin gerçekleştirilmesini üst seviyedeki görevlinin onayına bağlamak. Uygulanan kontrollerin sayı ve sıklığını artırmak ve ilave kontrol gerektiren işlem türlerini belirlemek suretiyle iş ilişkisini sıkı gözetim altında tutmak. Sürekli iş ilişkisi tesisinde ilk finansal hareketin, müşterinin tanınmasına ilişkin esasların uygulandığı başka finansal kuruluştan yapılmasını zorunlu tutmak. Müşterinin mali profiline ve faaliyetlerine uygun olmayan veya faaliyetleriyle ilgisi bulunmayan işlemleri yakından izlemek. Tutar ve işlem sayısı limiti belirlemek de dahil uygun ve etkili tedbirleri almak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir