Gündem

Tam kapanma sonrasında yavaş normalleşme geliyor! İşte tüm detaylar!

Türkiye 29 Nisan tarihinden itibaren 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanma sürecine giriş yaptı. Bu süreçten sonra herkes nasıl bir dönemin olacağını merak etmeye başlarken, beklenen açıklama geldi. Tam kapanma sürecinde vaka sayılarının düşüş durumuna bağlı olarak yavaş normalleşme geliyor.

Türkiye 29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00 itibariyle tam kapanma sürecine geçti. Peki, 17 günlük tam kapanma sonrasında nasıl adımlar atılacak? kapanma sonrasında normalleşme adımları nasıl ilerleyecek.

ÇERÇEVE ÇİZİLECEK

Konuyla ilgili gelen bilgiye göre ilk olarak çerçeve çizimi yapılacak. Bunun için de tam kapanmada vaka sayılarının ne kadar ve ne hızla düşüş gösterdiği göz önüne alınacak. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri önümüzdeki 2 hafta süre boyunca bir araya gelecek. Vaka sayılarındaki azalma dikkate alınacak ve titizlikle değerlendirilecek.

SÜREÇ YAVAŞ YAVAŞ İLERLEYECEK

Vaka sayılarındaki düşüşün kontrol altına alınması adına normalleşme süreci yavaş yavaş ilerleyecek. Eğer tam kapanma süreci içerisinde istenilen düşüş sağlanamazsa, tedbirler devam edecek. Normalleşme başlasa bile bazı tedbirler vakaların artmaması adına devam edebilecek. İşte o tedbirlerden bazıları:

Normalleşme adımlarının başlamasıyla birlikte gün içerisinde bazı kısıtlamalar devam edebilir.

Akşam sokağa çıkma yasakları bir süre daha devam edebilir.

Vaka sayılarında istenilen düşüş gözükmezse, Bilim Kurulu tarafından sokağa çıkma kısıtlamalarının devam etmesi konusunda uyarıları olabilir.

Normalleşmeye geçişteki tüm bu durumları vaka sayılarındaki son durum belirleyecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri iletilecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından normalleşme süreci duyurulmuş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir