GündemSağlık

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 4. dalga için direkt tarih vererek uyardı!

Türkiye tam kapanmada 3. gününü dolduruyor. Vaka sayılarının hızlı bir şekilde düşürülmesi ve salgının kontrol altına alınabilmesi amaçlanan bu yasaklara ilişkin Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından açıklama geldi. Ceyhan, bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk olarak salgına ilişkin 3. dalga konusunda uyararak tarih verdi.

Son günlerce sadece vaka sayılarının değil, test sayılarının da azaldığının altını çizen Ceyhan, günlük değerlendirmelerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Salgında bu kapsamda bir dalganın daha görülebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, bu konuda da tarih verdi.

“4. DALGA GÖRECEĞİZ”

Salgında bir dalganın daha görüleceğini söyleyen ancak bunun şiddetinin alınacak tedbirlere bağlı olduğunu belirten Ceyhan, “Biz kesinlikle bir dördüncü dalga göreceğiz. Bundan kaçınma mümkün değil. Bu dalganın büyük mü küçük mü olacağı, bizim alacağımız tedbirler ve onlara uyumla alakalı. Kısıtlamadan önce yaşanan göç sebebiyle özellikle yazlık bölgelerde artış bekliyorum.Toplumun neredeyse yüzde 60’ı muaf ve dışarıda dolaşıyor. Belli iş kollarında insanlar yan yana çalışıyor” açıklamasını yaptı.

2 ÖNEMLİ TARİH

Konuyla ilgili, ” Ev içi bulaşlar da artmaya başlayacak. Tarama sayısını artırıp, daha inandırıcı açıklamalar elde etmeliyiz. Test sayısının mutlaka artırılması lazım” diye konuşan Ceyna, bu süreç içerisinde 2 önemli tarihi de vurguladı. İlk tarih tam kapanmanın sona ereceği tarihin hemen sonrası olan 18 Mayıs, diğerinin ise 18 Haziran olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan”18 Mayıs’ta kısıtlamalar bittikten sonra nereye döneceğimiz çok önemli. Eğer yine eskiye dönersek, şüpheniz olmasın vaka sayıları yeniden artmaya başlayacak. Haziran’a kadar ise kontrollü gidersek, bunun etkilerini de o zaman göreceğiz” dedi.

HİNT MUTASYONU

Hint mutantına da değinen Ceyhan, “Artık Hindistan mutantı da geldi, bunun mutlaka İstanbul’da tutulması gerekiyor. Kısıtlama başlamadan önceki gün, seyahat yasağından beklediğimiz yararı kaybettik. İnsanlar bunu tatil gibi algıladı. Hindistan mutantı dahil tüm mutantları Türkiye’ye yaydık artık. İşimiz zorlaştı” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir