Gündem

Seyahatte yeni dönem! 15 Mayıs’tan itibaren Türkiye’ye seyahatlerde PCR testi istemeyecek ülkelerin listesi!

Koronavirüs tedbirlerine ilişkin ülkemize girişlerde uygulanan PCR test zorunluluğu 15 Mayıs tarihinden itibaren bazı ülkeler için kaldırılıyor. Bu kapsamda başta İngiltere olmak üzere, Çin ve Japonya gibi çeşitli ülkelerden gelen yolculardan 15 Mayıs tarihinden itibaren PCR testi istenmeyecek.

Ülkemize yurt dışı girişler için son 72 saat içerisinde alınan negatif PCR testi isteniyor. Ancak uygulanan bu karar 15 Mayıs tarihinden itibaren kaldırılacak.

BU ÜLKEDEN GELENLERDEN PCR TESTİ İSTENMEYECEK

Konuyla ilgili açıklama Türk Hava Yolları’nın resmi web sayfası üzerinden yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kurallara istinaden Türkiye’ye gerçekleştirilecek seyahatler için bazı kurallar uygulanmaktadır. 30 Aralık 2020 itibarıyla Türkiye’ye gelen 6 yaş ve üzeri yolcuların (denizci, transit yolcu hariç) planlanan kalkış saatinden önceki 72 saat içerisinde numune vererek alacakları negatif PCR test (nükleik asit testi olmalıdır) belgelerini uçuştan önce ibraz etmeleri gerekmektedir. 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya’dan Türkiye’ye gelen kişilerin Türkiye’ye girişlerinde PCR testi talep edilmeyecektir”

Diğer ülkelerden gelen yolcular için 31 Mayıs tarihine kadar PCR test zorunluluğu devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir