Genel

Türkiye geneli sıcaklıklar birden düşecek! Tarih verildi!

Türkiye tam kapanma süreci içerisinde birden soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek. Konu ile ilgili Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen tarafından açıklama yapıldı. Şen, yapmış olduğu açıklamasında sıcaklıkların Türkiye geneli düşeceğini ve Salı günü de yağış olabileceğini açıkladı.

Türkiye’nin bu haftalık hava durumunu değerlendiren Prof. Dr. Şen, kış ayının bu yıl çok geldiğini havaların ısınması ile birlikte, bu haftadan itibaren birden düşüş göstereceğini ifade etti. Uzman ismin hava durumu değerlendirmesi haberimizde mevcut..

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen şu değerlendirmeleri yaptı:

“Kış da çok geç geldi, bu sene Mart ayında geldi. Nisan ayı dalgalı, bahar yapar gibi oldu. Nisan ayı sonunda yaz sıcakları bütün Türkiye’de kendisini gösterir oldu. Fakat tabii bu böyle devam etmeyecek, dalgalı seyrine devam edecek. Pazartesi gününden itibaren tekrar sıcaklıkların düşmesi bekleniyor. Salı günü ise yağmur var.

TÜRKİYE GENELİ SICAKLIKLAR DÜŞECEK

“Yağmur nerede var? Yağmur Türkiye’nin Ankara’dan bir çizgi çekin, Balıkesir bu hizada. Onun kuzeyinde yağışlı bir sisteme giriyoruz. 1 – 1.5 gün civarında bir yağış olacak. Ve bu yağış esnasında sıcaklıklar Mayıs ayı ortalamalarına düşecek. Belki bunun altına da düşme ihtimali vardır. Yani bugüne göre ki bugün İstanbul’da 27-28 derece sıcaklık vardır, bugüne göre 6-7 derece sıcaklıklar düşecek tüm Türkiye’de”

“TÜM HAFTA BU ŞEKİLDE DEVAM EDECEK”

“Ama bu mevsimdeki yağışa dikkat etmemiz lazım bilhassa Anadolu’da. Anadolu’da, İç Anadolu’dakiler bilirler, kırk ikindi yağmurları denir bunlara. Öğleden sonra başlar, göl gürültülü, şimşekli, dolulu yağışlar meydana gelir. Salı – Çarşamba – Perşembe günü Marmara’da bir günlük yağış var ama diğer günlerde doğuda bu yağışlar görülebilir. Onun için dikkat etmemiz lazım. Ankaralılar çok bilir bunu, sabahleyin güneş açıktır, öğleden sonra gök gürler, yağış yağar, dolu yağar. Bu önümüzdeki hafta hava biraz soğuyor, biraz yağmur var, sonra biraz hafif yükseliyor. Ve bu şekilde devam edecek”

“SICAĞA GÜVENMEYELİ, SICAKLIK BİRAZ DAHA DÜŞECEK”

“Bir haftadan sonra yine bahar değerlerini görmeye başlayacağız. Salıdan sonra bahar değerlerine tekrar dönüyoruz. İstanbul’da sıcaklık dağılımında değişiklik var. Güneyli rüzgarlarda kuzey ilçeleri daha sıcak olur. İstanbul’un dün kuzey ilçeleri Şile, Sarıyer gibi 31 derece, güney ilçeleri Silivri gibi 23 dereceydi. Önümüzdeki hafta bahar havası, yağmur olması lazım. Bu şekilde devam eder. Sıcağa güvenmeyelim, sıcaklık biraz daha düşecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir