Gündem

15 ülke için PCR test zorunluluğu kaldırıldı!

Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, flaş bir karar alındı. Salgın çerçevesinde yurt dışından gelen vatandaşlardan son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR şartı aranıyordu. Ancak bu karar 15 Mayıs’tan sonra 15 ülke için kaldırıldı.

Konuyla ilgili açıklama THY tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye’ye seyahatler kapsamında bazı kurallarda düzenleme yapıldığı ifade edildi. Başta İngiltere ve Çin olmak üzere toplam da 15 ülkeden gelen vatandaşlarda 15 Mayıs’tan sonra PCR testi istenmeyecek.

THY TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Türk Hava Yolları tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

“30 Aralık 2020 itibariyle, Türkiye’ye gelen 6 yaş ve üzeri yolcuların (denizci, transit yolcu hariç) planlanan kalkış saatinden önceki 72 saat içerisinde numune vererek alacakları negatif PCR test (nükleik asit testi olmalıdır) belgelerini uçuştan önce ibraz etmeleri gerekmektedir. 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya’dan Türkiye’ye gelen kişilerin Türkiye’ye girişlerinde PCR testi talep edilmeyecektir”

Diğer ülkeler 15 Mayıs tarihinden sonra da 31 Mayıs’a kadar PCR testi ile ülkemize giriş yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir